31. prosince 2015 1:33 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Letohrad je proinvestičním městem

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Dětský bazén v Letohradě po rekonstrukci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dětský bazén v Letohradě po rekonstrukci | foto: Archiv města Letohrad

LETOHRAD (Pardubický kraj)  Nejvýznamnější investice roku 2016 v Letohradě jsou nová lokalita bydlení Nad Bažantnicí a kanalizace s ČOV v místní části Červená, obě přesahují do roku 2017.

Příprava lokality pro bydlení trvala sedm let, zahrnuje pozemky pro 76 rodinných a 12 řadových domů, tři velké pozemky jsou určeny pro bytové domy. Cena pozemku 670 Kč za m2 (od 1.1.2016 +21% DPH) zahrnuje náklady s přípravou a zasíťováním. Pro realizaci byla stanovena spodní hranice 12,5 mil. Kč od kupujících, aby byla jistota, že se lokalita stane opravdu místem bydlení. Aktuálně už máme 27 kupujících za 17 milionu Kč. Zasíťování I. etapy (cca 2/3 území) stojí 31 milionu Kč, rozdíl pokryje úvěr (15 mil.) splatný v pěti letech, jeho náklady jsou 300 tisíc Kč. Projekt je pro rozvoj Letohradu zcela zásadní.

V Červené vybudujeme kanalizaci s čistírno odpadních vod za 10 milionů Kč, 4,5 milionu Kč činí dotace od ministerstva zemědělství.

Postupně rekonstruujeme areál koupaliště. Od loňska je nový dětský bazén a vyměněny byly pískové filtry 50ti metrového bazénu. V roce 2016 zrekonstruujeme sociální zařízení a vstupní chodník. V dalších letech šatny a zeleň. V období 2015-18 investujeme 10 milionů Kč.

Dům kultury už má za sebou více než čtyřicet let fungování. Podle stejné projektové dokumentace byly postaveny i kulturáky v Holicích a Popradu. Je potřeba jej zateplit. Propočítáváme, zda se vyplatí ucházet u dotaci u Státního fondu životního prostředí, v mnoha případech nevychází pro žadatele příznivě. Vnitřní rekonstrukce objektu bude drahá, odborné odhady hovoří o 100 milionech Kč. O realizaci a budoucím využití prostor bude vést diskusi zastupitelstvo.

V roce 2016 požádáme Státní fond dopravní infrastruktury o dotaci na rekonstrukci chodníku v místní části Orlice. Dotace z programu Zebezpečování dopravy čerpáme již několik let.

Zastupitelstvem je schválen postup rekonstrukcí místních komunikací pro období do roku 2018. V roce 2016 počítáme s investicí za sedm milionů Kč.

Dokončit chceme závěrečnou etapu revitalizace ploch panelového sídliště U Dvora. Čtyři etapy za cca 20 milionů korun máme za pomoci dotací z ministerstva pro místní rozvoj úspěšně za sebou.

Kamerový systém města aktuálně disponuje šesti kamerami. Za tradičního přispění místních podnikatelů (příspěvek tvoří 1/3 investice) instalujeme v roce 2016 další dvě kamery na frekventovaných místech města. Obraz je přenášen na služebnu Městské policie i obvodní oddělení Policie ČR.

Nová herní atrakce pro děti bude instalována na Orlici u Orlovny nákladem do 300 tisíc Kč.

Vzniká také projektová dokumentace cyklostezek městem. Propojíme současné stezky do Ústí nad Orlicí a Žamberka, ale také významná místa ve městě, neboť chceme občanům zajistit bezpečnou dopravu do zaměstnání. Budeme se ucházet o dotaci z IROP.

Je zpracována projektová dokumentace revitalizace zámeckého parku. Budeme se ucházet o dotaci v rámci velkých česko-polských projektů přeshraniční spolupráce. Partnerem projektu je od roku 2008 partnerská polská Niemcza. Chceme také řešit zeleň, cesty, vybavenost, zdi a rekonstrukci bývalé budovy oranžérie pro botanické účely. Předpokládaná investice je do 25 milionů Kč.

Na sdílených daní město obdrží přibližně 60 milionů Kč ročně, z toho do investic a údržby směřuje cca 35 milionů Kč. Lze proto směle konstatovat, že Letohrad je proinvestiční!

Petr Fiala, starosta města Letohrad, Sdružení pro Letohradsko (SNK)

Petr Fiala, starosta města Letohrad, Sdružení pro Letohradsko (SNK)

PETRA FIALA, starosta města Letohrad, Sdružení pro Letohradsko (SNK)
  • 0Diskuse
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.