Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Levice dál nerušeně řádí

Česko

ČSSD a KSČM si ve sněmovně dělají, co se jim zlíbí * ODS v roli statistů * Fischer a Janota varují před dalším zadlužováním země

PRAHA I v novém roce Jiří Paroubek úspěšně těží z rozkladu pravice. První letošní schůze poslanců potvrzuje, že levicoví poslanci mohou v současné sněmovně prosadit, cokoliv si zamanou.

Na program lednové schůze, který sněmovna po neúspěšném úterním jednání schválila až včera, se ČSSD a KSČM s podporou lidovců povedlo prosadit téměř všechny rozhazovačné návrhy, jež chtějí ještě před volbami odhlasovat. Neuspěli pouze s návrhem na zrušení zdravotnických poplatků. Zastavit se nedali ani opakovaným varováním premiéra Jana Fischera a ministra financí Eduarda Janoty, že levicové plány zvyšují již tak obrovský deficit rozpočtu.

„Průběh situace je velmi nebezpečný. Sjednocená levice mnohdy s podporou lidovců prosadila pouze předvolební populistické sliby, pouze předvolební populistickou propagandu,“ komentoval šéf poslanců ODS Petr Tluchoř. Upozornil, že jen nepřijetí vládního návrhu zákona o vydávání dluhopisů může přijít Česko až na dvě miliardy (více čtěte na straně 13).

K levicové lavině však situace v parlamentu spěla už delší dobu. Místopředseda občanských demokratů Ivan Langer před časem avizoval, že o prosazování vlastních návrhů se poslanci ODS ani nemusejí pokoušet. „Můžete návrhy zákonů dávat, ale byla by to pokrytecká hra. Protože tady se bude projednávat jen to, co si odsouhlasí Filip s Paroubkem,“ vysvětlil LN minimum návrhů, které předkládá sama ODS.

ODS včera zaznamenala jediný úspěch. Využila skulinky v jednacím řádu, a pozdržela tak projednávání levicových návrhů.

Šéf lidovců Cyril Svoboda si myslí, že tento stav by mohl trvat až do voleb. „Obávám se, že sněmovna toho přijme jen velmi málo,“ řekl Svoboda. Předseda ODS Mirek Topolánek však oponuje: „Bratrům lidovcům bych vzkázal, že dobrý den je, když tato sněmovna neschválí do voleb nic podobného, jako bylo schváleno před volbami 2006,“ připomněl tehdejší předvolební legislativní smršť z dílny levice.

ODS proti tomu hodlá bojovat všemi dostupnými prostředky. Tluchoř tvrdí, že až dosud jeho poslanci nepředvedli nic, co by se obstrukcím jednání byť jen podobalo. Nicméně avizoval, že se nebudou štítit takových prostředků použít. „Obstrukce může být legitimním parlamentním nástrojem. My se opravdu bojíme přijetí některých zákonů, které bezprostředně ohrožují Českou republiku,“ řekl Tluchoř.

Dodal, že jeho strana požádá o pomoc v boji proti levicovým návrhům i Senát, kde má ODS většinu. Navíc začátkem ledna prezident Václav Klaus oznámil, že žádný zákon prohlubující deficit nepodepíše.

Pokračování na straně 2

Dokončení ze strany 1

„ODS se ocitla v izolaci, nezískává žádnou podporu pro své návrhy. Ta snaha o obstrukci, která tady teď je ze strany ODS, tak aby nebylo možné projednat schválený program, je nefér. Vychází to ze dvou příčin – ODS nemá většinu a není pracovitá. Nepředložila mnoho návrhů, a proto nemá o čem jednat. Tak se snaží zbourat návrhy jiných stran,“ řekl LN Jeroným Tejc (ČSSD).

Vedení vlády zmizelo Co mu na chování ODS vadilo? Když už vše směřovalo k tomu, že levice zaznamená první výrazný úspěch – vrácení výše mateřské na loňskou úroveň a proplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci podle komunistického návrhu – všimli si poslanci ODS nepřítomnosti předsedy vlády i jeho místopředsedů. Jednací řád v takovém případě neumožňuje jednání Poslanecké sněmovny.

Bohuslav Sobotka (ČSSD) chtěl situaci zachránit alespoň tím, že by dal hlasovat o přerušení schůze do 18 hodin. „Pokud nemůže probíhat jednání této sněmovny, tak nemůže dojít ani k hlasování,“ přesvědčil předsedajícího Jana Kasala Petr Tluchoř.

Kasal tak přerušil dopolední jednání, což fakticky znamená odsunutí schválení zákona až na zítřek. Pro třetí čtení jsou totiž ve sněmovně vyhrazena pouze středeční a páteční dopoledne.

Levice si ale část vynahradila hned odpoledne. Sociálnědemokratické návrhy, které mají mít stejný efekt jako ty komunistické, prošly na odpoledním zasedání hladce do druhého čtení. ČSSD tak uspěla i s návrhem na zavedení minimálního výživného či změnou pravidel pro financování výzkumu.

Předseda vlády Jan Fischer se během dopoledního jednání z jednacího sálu vzdálil jen o pár desítek metrů, na půdě Senátu se účastnil shromáždění ke Dni památky obětí holokaustu. Místopředseda vlády a ministr zahraničí Jan Kohout se jednání neúčastnil kvůli zahraniční cestě. A druhý místopředseda vlády, ministr obrany Martin Barták, kterého nominovala ODS, ze sněmovny prostě odešel.

Podle levicových poslanců tak učinil právě proto, aby ODS mohla znemožnit další jednání. Na následné schůzi předsedy vlády a vedení sněmovny měl Fischer Miloslavu Vlčkovi podat vysvětlení – Barták byl údajně objednaný u lékaře. Obvinění levice, že sněmovnu opustil na popud ODS, Barták jednoznačně odmítl: „Tak to určitě ne.“

***

Návrhy levice Mateřská – její opětovné navýšení na loňskou úroveň Daň – zavedení progresivní daně Nemocenská – vyplácení nemocenské i v prvních třech dnech nemoci Akcie – zákaz akcií na majitele Pojištění – zrušení stropů odvodů na sociální a zdravotní pojištění Trestní řád – jízda bez řidičského průkazu má být znovu trestný čin, zpřísnit se mají sankce za alkohol za volantem Loterie – větší kontrola finančních toků od provozovatelů k příjemcům

Hádky ve sněmovně

Jeroným Tejc (ČSSD): Tři roky tady zneužívala většinu ODS. Teď je v izolaci a její snahy o obstrukci jsou nefér. Má na ně právo, ale nese si za to zodpovědnost před svými voliči.

Petr Tluchoř (ODS): Trvání na dodržování práva není obstrukce. Že si ČSSD a KSČM myslí, že když mají převahu, mohou si dovolit všechno, to se velmi vzdalujeme právnímu státu.

Autor: