Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Levice řádí ve sněmovně a odboráři ji odměnili potleskem: mají benefity

Česko

  15:52aktualizováno  19:06
PRAHA - Nižší zdanění benefitů, jak požadovali odboráři, mateřská zpátky na loňské úrovni a referenda pro kraje. To vše prosadila levice v Poslanecké sněmovně. Poslanci tak přehlasovali prezidenstká veta i rozhodnutí Senátu.

Sněmovna - jednání. foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Stávka nebude. Poslanci definitivně odhlasovali nižší zdanění benefitů, čímž překonali veto prezidenta Václava Klause. Pro zákon hlasovali poslanci ČSSD a KSČM, přidali se i poslanci KDU-ČSL, bývalá poslankyně zelených Olga Zubová i dva bývalí sociální demokraté Evžen Snítilý a Kosta Dimitrov.

Proti přijetí zákona hlasovali občanští demokraté, zelení i poslanci zastupující TOP 09. Odboráři na galerii pro návštěvníky přivítali

Pasy pro děti

Děti asi budou muset mít vlastní cestovní doklady.´Skončí praxe, podle které si je mohou nechat zapisovat rodiče do svých pasů. Novelu zákona o cestovních dokladech schválila ve zrychleném řízení sněmovna. Podle předlohy by úřady přestaly zapisovat děti do cestovních dokladů rodičů k 1. červenci 2011 - čtěte zde.

Zákaz slučování zdravotních pojišťoven
Do závěrečného čtení postoupil návrh zákona, který má zakázat slučování zdravotních pojišťoven a zdravotnických zařízení. Předloha, kterou navrhli lidovci spolu s ČSSD, se také zabývá střetem zájmů. Návrh měl původně zavést i posuzování smluv mezi pojišťovnami a zařízeními z hlediska ochrany hospodářské soutěže, zdravotní výbor ale navrhl toto ustanovení vypustit.

Náhubkový zákon bude mít asi zase smůlu 
Poslanci odmítli stanovit pevný termín projednávání novely tzv. náhubkového zákona v rámci dubnové sněmovní schůze. Není proto jisté, zda se sněmovna k jeho schvalování před volbami vůbec dostane. Na opakované odklady poukázala poslankyně Strany zelených Kateřina Jacques, která poslance dokonce obvinila z obstrukcí a sabotáže. "Ano, sabotáže, já si za tím stojím," prohlásila poslankyně k námitkám kolegů vůči zvolenému výrazu. Definovala tak postup členů dolní komory, kteří při schvalování programu schůzí ani v minulosti neumožnili projednání novely v konkrétním termínu a předřazovali před ni jiné normy.

Přímá volba prezidenta prošla, šance na přijetí jsou ale minimální
Sněmovna poslala do závěrečného schvalování ústavní novelu ČSSD o zavedení přímé volby prezidenta. Šance na přijetí v předvolební době jsou minimální. Poukázal na to předseda sněmovního ústavně právního výboru Marek Benda (ODS), podle něhož se nepodaří najít půldruhého měsíce před volbami ve sněmovně dostatek hlasů na změnu ústavy.

rozhodnutí sněmovny potleskem. Předseda sněmovny Miloslav Vlček vzápětí poté vyzval ochrannou službu, aby na galerii zajistila klid.

Odboráři rozhodnutí sněmovny označili za vítězství zdravého rozumu, stávku tak nyní neplánují. "Zvítězil rozum nad emocemi a nad stranickými dogmaty," prohlásil šéf Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík. "Dopadlo to podle našich představ, poslanci pochopili, že náklady na výběr téhle daně by byly vyšší než výnos. Byla by to nesmyslná daň," uvedl předseda Odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša.

Novela je nespravedlivá, řekl Klaus
Vyšší zdanění benefitů platí od letošního ledna. Zákon stanoví, že daň se vypočítává z obvyklé ceny, a nikoli ze snížené a zvýhodněné ceny pro zaměstnance. Proto je vyšší i samotná DPH. Týká se to například režijních jízdenek, závodního stravování, rekreace a bydlení na ubytovnách. Sněmovna na přání vlády vyhlásila stav legislativní nouze a začátkem března schválila vládní novelu, která zdanění vrací na úroveň platnou do konce loňského roku. Poslancům novelu nejprve vrátil Senát a poté i prezident.

"Novela má podporu určité skupiny zaměstnanců i zaměstnavatelů, neboť jim má přidat z veřejných rozpočtů. Je však nespravedlivá, protože vede k tomu, že třetí osoby - daňoví poplatníci - připlácejí jedné skupině zaměstnanců na zaměstnanecké benefity domluvené výhradně mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem," uvedl mimo jiné ve zdůvodnění svého veta prezident Václav Klaus.

Sněmovna přehlasovala Senát a zvýšila mateřskou
Poslanecká sněmovna přehlasovala také veto Senátu k novele zákona o nemocenském pojištění. Návrh má zvýšit mateřskou na úroveň loňského roku. Jeho součástí je také opětovné proplácení ošetřovného v prvních třech dnech nemoci. Novela nyní putuje k prezidentovi - čtěte zde.

Referenda budou platit od roku 2011
ČSSD, KSČM a Strana zelených ve sněmovně znovu prosadily uzákonění pravidel krajského referenda, která tak budou platit od roku 2011. Sněmovna, která před měsícem přehlasovala odmítavý postoj Senátu, dnes během několika minut přehlasovala veto prezidenta Václava Klause.

Pro hlasovalo 104 ze 191 přítomných členů dolní komory.

Prezident svůj odmítavý postoj k předloze zdůvodnil tím, že je dalším krokem "k regionalizaci České republiky a k parcelování státu". Poukazoval také na to, že zákony tohoto typu by neměly být sněmovnou protlačeny silou těsně před volbami. Nikdo z podporovatelů předlohy s Klausovými výhradami nepolemizoval.

Krajská referenda se podle schváleného zákona mají do budoucna konat pouze o věcech, které spadají do výhradní působnosti kraje. Nesměla by být o zřízení nebo zrušení krajských orgánů a jejich uspořádání, o volbě či odvolání hejtmana a dalších krajských představitelů, o ukládání pokut a o rozpočtu kraje nebo o krajských vyhláškách. Provedení referenda by zajišťovala krajská samospráva, která by hradila i náklady spojené s hlasováním.

Autoři: ,

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Přípravář staveb/rozpočtář

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč