Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie

Liberec ostudně selhal a vypadl

V odvetě předkola Evropské ligy se strachovala o postup i Slavia, v poklidu si ho uhlídala pouze Sparta

PRAHA Před týdnem už málem slavili postup, včera fotbalisté Liberce předvedli v domácí odvetě proti Dinamu Bukurešť neuvěřitelný kolaps. Jejich šokující vyřazení z Evropské ligy zastínilo výsledky dalších čtyř českých týmů, z nichž se při dnešním losování základních skupin objeví v osudí pouze Slavia a Sparta.

Solidní náskok z prvního utkání navýšený kontumací za výtržnosti diváků na 3:0 se Liberci začal rozpadat pod rukama od úvodních chvil. Vypadalo to, jako by se domácí domnívali, že se jim nemůže nic stát. Jaká naivita!

Už do přestávky mohlo Dinamo ztrátu s přehledem vymazat. Vynikající zákroky gólmana Hauzra rumunský uragán však jen pozastavily, potřebnou třetí trefu zaznamenal Niculae osm minut před vypršením základní hrací doby. „Došlo na strach z postupu,“ rozebíral neúspěch kouč Liberce Ladislav Škorpil.

Po prodloužení vyvrcholilo drama dlouhým penaltovým rozstřelem. Už to vypadalo, že proti sobě budou muset jít kopat oba brankáři, až v desáté sérii přetahování o postup skončilo – záložník Liška neproměnil a liberecký den hrůzy tím smutně vyvrcholil. „Byl jsem spíše překvapený, že jsme to vydrželi tak dlouho vzhledem k nezkušenosti hráčů,“ připojil Škorpil další komentář. Dramatické okamžiky prožívali také slávisté v bělehradské výhni. I když si v Edenu proti Crvene Zvezdě vypracovali stejně jako Liberec třígólový náskok a také v odvetě působili aktivněji, o poločase prohrávali 0:2. Nervózní kouč Karel Jarolím si na lavičce dokonce zapálil cigaretu. Napětí zmírnil až snižující gól Stanislava Vlčka, po kterém se už další kolaps českého klubu nekonal.

Na Letnou lákají Matějovského To na Letné panovala včera v porovnáním s událostmi v Liberci a Bělehradě úplná idyla. Když ve 3. minutě zavěsil Bony Wilfried pojišťující trefu Sparty proti Mariboru, mohl solidně zaplněný stadion v poklidu užívat blížící se postup. Toho se dočkala po vítězství 1:0. „Takové zápasy se nedají hrát na fotbalovou krásu, rozhoduje hlavně postup a k tomu jsme kráčeli klidně,“ zrekapituloval zápas trenér Jozef Chovanec. Úspěch a zisk prémie jednoho milionu eur mu otevřel dveře k jednání o příchodu záložníka Marka Matějovského z Readingu, se kterým si ještě včera večer volal. „Máme o něj zájem,“ přiznal otevřeně kouč Sparty.

S postupem zbývajících dvou českých zástupců se po prvních zápasech nepočítalo a žádný zvrat se ani nekonal.

Teplice k němu zase nebyly tak daleko. Poté, co před týdnem doma prohrály s Hapoelem Tel Aviv 1:2, nebyly na půdě soupeře v závěrečném dramatu daleko alespoň od prodloužení. Minutu před koncem je poslal do vedení Klein, izraelskému týmu ale vzápětí zařídil vyrovnání Ben Dajan. „Dát gól o čtvrt hodiny dřív, tak věřím, že jsme byli schopní vstřelit postupový gól. Bohužel to přišlo až pozdě,“ poznamenal asistent Jiří Klucký, který vedl teplický tým místo nemocného kouče Jiřího Plíška.

Za remízu s Evertonem aplaus Fotbalisté Evertonu si v Olomouci bez potíží hlídali čtyřgólový náskok z prvního utkání, Hanáci se však podruhé vysoko porazit nenechali a s favoritem doma remizovali 1:1. Hosté hráli od sedmé minuty bez vyloučeného Hibberta, který nedovoleně zastavil unikajícího Petra. „Požadovali jsme po hráčích, aby pracovali na 110 procent. Aby nedovolili divákům být vůči nám negativní. Myslím, že se to podařilo,“ uvedl olomoucký trenér Zdeněk Psotka. Aplaus od vyprodaného stadionu po závěrečném hvizdu jeho slova skutečně potvrdil.

***

CZ Bělehrad 2 Slavia Praha 1

Branky: 23. Bogdanovič z pen., 45. Perovič - 63. Vlček. Rozhodčí: Kinhöfer -Scheppe, Schalk (všichni Něm.). Diváci: 35.000. Poločas: 2:0. První zápas: 0:3, postupuje Slavia. Crvena Zvezda: Stamenkovič - Ninkov, Savič (74. Savio), Vilotič, Ignjatijevič (38. Kadu) - Bogdanovič (46. Nikolič), Issah, Lazetič, Blažič - Perovič, Lekič. Slavia: Vaniak - Čelůstka, Suchý, Vomáčka, Hubáček - Belaid (86. Krajčík), Janda (46. Trapp), Volešák, J. Černý -Šenkeřík (57. Vlček), Hloušek.

Sparta Praha 1 NK Maribor 0

Branka: 3. Wilfried. Rozhodčí: Kulbakov - Bykov, Savitski (všichni Běl.). ŽK: Pamič (Sparta). Diváci: 12.710. Poločas: 1:0. První zápas: 2:0, postupuje Sparta. Sparta: Blažek - Kušnír, Řepka, Hubník, Pamič - Žofčák, Vacek, Kovba, Zeman (81. Střeštík) - Wilfried (75. Jirouš), Kadlec (62. Prudnikov). Maribor: Ranilovič - Popovič, Lunder, Samardžič, Aljanič - Mihelič, Mertlej (46. Crnič), Školnik - Pavlovič, Tavares - Jelič (63. Bunderla).

Slovan Liberec 0 Dinamo Bukurešť 3 na penalty 8:9

Branky: 58. a 81. Niculae, 3. An. Cristea. Rozhodčí: Jefet - Šteif, Davidy (Izr.). ŽK: Čorič, Vácha, Blažek, Vulin - Moti, Diabate, Zicu, Niculae. Diváci: 5490. Poločas: 0:1. První zápas: 3:0, postoupilo Dinamo. Liberec: Hauzr - Gebre Selassie, Holeňák, Dejmek, Vulin - Dočkal, Gecov, Čorič (88. Papoušek), Liška - Nezmar (61. Vácha), Kerič (74. Blažek). Dinamo: Matache - Molinero, Moti, Grigore, Diabate - Zicu, Bostina, Kone, Ad. Cristea (64. Torje) - An. Cristea (77. Niculescu), Danciulescu (46. Niculae).

Sigma Olomouc 1 Everton 1

Branky: 80. Šultes - 43. Pienaar. Rozhodčí: Fautrel -Harchay, Gringore (všichni Fr.). ŽK: Onofrej - Gosling. ČK: 7. Hibbert Diváci: 10 212. Poločas: 0:1. První zápas: 0:4, postupuje Everton. Olomouc: Lovásik - Rossi, Dreksa, Škerle, Onofrej - Kaščák, Hořava - Janotka (73. Šultes), Bajer (73. Otepka), Petr (84. Štěpán) - Ordoš. Everton: Howard - Hibbert, Yobo, Neville, Baines - Osman (66. Baxter), Rodwell - Gosling, Fellaini, Pienaar (66. Wallace) - Jo (76. Yakubu).

Hapoel Tel Aviv 1 FK Teplice 1

Branky: 90+2. Ben Dajan - 89. Klein. Rozhodčí: Suchina - Chodějev, Jerovenko. ŽK: Bondarv, Šechter - Ljevakovič, Vachoušek, Lukáš. Diváci: 8000. Poločas: 0:0. První utkání: 2:1, postupuje Hapoel. Hapoel: Enyeama - Bondarv, Badir, Da Silva, Ben Dajan - Jadin, Natcho, Vermuth, Zandberg (62. Zaháví) - Yeboah (68. Lala), Šechter (81. Mentešašvili). Teplice: Grigar - Vidlička, Lukáš, Klein, Merzič - Mareš (81. Mahmutovič), Ljevakovič (73. Doležal), Vachoušek, Stožický - Hesek (46. Verbíř), Vondrášek.

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...