Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Liberec vyhnaly létající koše

Rozzuření fanoušci Dinama Bukurešť neunesli pohled na rostoucí náskok fotbalistů Liberce. Po jejich výtržnostech hrozí rumunskému klubu kontumace, pokuta, případně i vyloučení z Evropské ligy.

BUKUREŠŤ/PRAHA Velmi dobrý výkon fotbalistů Liberce a jejich vedení 2:0. To už bylo na náročné a impulsivní rumunské fanoušky příliš a první z nich začali proskakovat přes ploty na plochu stadionu Dinama Bukurešť. Vzduchem létaly odpadkové koše a rohové praporky a na atletické dráze kolem trávníku vypukly manévry policejních těžkooděnců.

V88. minutě se stala situace neudržitelnou a rozhodčí dal hráčům pokyn: Raději odejděte do šaten! Utkání skončilo předčasně a Liberec tím pádem má k postupu zase mnohem blíž.

„Už před lety jsem řekl, že lidstvo spěje zpátky do jeskyní a na stromy,“ glosoval skandální závěr pohárové bitvy trenér Severočechů Ladislav Škorpil.

O trestu se rozhodne v úterý Disciplinární komise UEFA rozhodne o postihu pro Dinamo v úterý. Jako standardní sankce se v těchto případech používá kontumace, která by zvýšila ztrátu domácího týmu na 0:3, v úvahu přichází také pokuta, zavření stadionu jako se to nedávno přihodilo Steauě Bukurešť. V krajním případě může být Dinamo vyloučeno ze soutěže.

„Příjemný zážitek to nebyl, ale fanoušci šli spíš po vedení klubu a ne po hráčích,“ nepropadal panice brankář Zbyněk Hauzr. „Seskupili se pod hlavní tribunou a požadovali demisi šéfů Dinama,“ všiml si kapitán Liberce Miroslav Holeňák. V rukou drželi fanoušci domácích tyče a odpadkové koše. „Dva dopadly na hřiště, ale naštěstí mimo prostor, kde se pohybovali hráči,“ popsal Holeňák. Když na scénu nastoupili těžkooděnci, začali se diváci stahovat zpátky do ochozů. „Bylo znát, že z nich mají nahnáno,“ vypozoroval Hauzr. Sudí už na uklidnění situace stejně nechtěl čekat. S rozhodnutím mu podle libereckého gólmana pomohl delegát UEFA. „Na plochu dorazil rozzuřený, protože mu kolem hlavy prolétla sklenice.“

Hráči začali pospíchat do šaten. „Já jsem zrychlené tempo ani nasadit nemohl, protože mám odoperované obě kyčle. Za Slovan bych byl schopen zemřít hrdinskou smrtí,“ díval se kouč Škorpil na předčasný konec zápasu s nadhledem.

V zázemí stadionu už panoval klid. Pořadatelé zaručili liberecké výpravě bezpečný odjezd na letiště a přidělil jim policejní doprovod. „Už to ani nebylo třeba,“ poznamenal Holeňák. Možná nebude třeba ani odveta příští týden. „To bychom předbíhali. Zatím to bereme tak, že jsme vyhráli 2:0 a postup budeme muset potvrdit doma.“

***

Za výtržnosti pykají v pohárech domácí

15. září 2004 AS Řím - Dynamo Kyjev (Liga mistrů) Co se stalo? Po konci první půle zasáhla mince sudího Friska, který zápas ukončil za stavu 0:1. Trest: Kontumace ve prospěch Dynama, římský klub měl zavřené domácí hřiště na dvě utkání. 12. dubna 2005 Inter Milán - AC Milán (Liga mistrů) Co se stalo? Na společném stadionu obou milánských klubů skončila odveta čtvrtfinále v 72. minutě kvůli výtržnostem fanoušků Interu, kteří rachejtlí zranili brankáře AC Milán Didu. Trest: Domácím týmem byl Inter, zápas byl kontumován ve prospěch AC, Inter měl zavřené hřiště na čtyři zápasy a zaplatil pokutu 300 tisíc švýcarských franků. 2. června 2007 Dánsko - Švédsko (kvalifikace Eura 2008) Co se stalo? Utkání hrané v Kodani ukončil německý rozhodčí Fandel za stavu 3:3 minutu před koncem poté, co jej na trávníku napadl domácí příznivec v podnapilém stavu. Trest: UEFA zápas kontumovala ve prospěch Švédů a Dány potrestala pokutou 100 tisíc švýcarských franků a uzavřením hřiště v Kodani na čtyři zápasy, první se musel odehrát bez diváků.