Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Libertas opouštějí spojenci, její budoucnost je nejistá

Česko

Podle pravidel získá status evropské politické strany jen hnutí, které podpoří národní, regionální či evropští poslanci z nejméně sedmi členských států.

BRUSEL

Hnutí Libertas irského multimilionáře Declana Ganleyho ztrácí půdu pod nohama. Už druhý údajný stoupenec strany se od něj distancoval a zpochybnil tak věrohodnost žádosti Libertas o dotaci na kampaň před eurovolbami. Vedení Evropského parlamentu na základě toho včera rozhodlo o prověření všech podepsaných pod registrací Libertas coby panevropské politické strany. Přidělení zhruba 200 000 eur z rozpočtu sněmu je pozastaveno. Proti svému jménu pod žádostí o registraci se ve čtvrtek večer ohradil nezávislý poslanec bulharského parlamentu Minčo Kuminev. „Nikdy jsem nepodepsal žádnou žádost ani jiný dokument týkající se Libertas. Nemám v úmyslu opustit bulharský politický systém a vstoupit do cizí strany,“ řekl Kuminev irskému listu The Irish Times. Dva dny předtím vystoupil se stejným protestem Estonec Igor Grazin: i on popřel, že by kdy podepsal žádost o registraci Libertas při EP. Bruselská centrála hnutí na základě toho zveřejnila fotokopii žádosti s Grazinovým podpisem a stejně se hájí nyní.

Podle mluvčí strany Anity Kellyové podepsal bulharský poslanec žádost „vědomě a svévolně“ a současný vývoj je jen důsledkem „zastrašování“ signatářů Libertas ze strany zavedeného establishmentu.

Kontroverze okolo podpisů může mít pro Libertas fatální důsledky. Podle pravidel eurosněmu má právo získat status evropské politické strany - a tím i dotaci - hnutí, které podpoří národní, regionální či evropští poslanci z nejméně sedmi členských států. Libertas zveřejnilo jména osmi lidí ze sedmi zemí. Distancí Estonce a Bulhara tak nesplňuje nutnou podmínku, a pokud nesežene dodatečné signatáře, o status panevropské partaje přijde. Právě kvůli sporům okolo signatářů rozhodlo vedení europarlamentu o ověření ostatních podepsaných. Dobré zprávy pro Libertas nepřicházejí ani odjinud. Hlavní irská opoziční stran Fina Gael si nechala nedávno udělat průzkum voličských nálad před červnovými eurovolbami a z něj vyšlo, že sám Declan Ganley nemá mnoho šancí získat křeslo v EP.

V jeho volebním okrsku na severozápadě Irska si podle průzkumu nejlépe vede vládní strana Fianna Fáil, Libertas je až na konci žebříčku popularity. Libertas navíc hrozí právní spor o jméno. O žalobě uvažuje německý proevropský think-tank Libertas European Institute, jehož ředitel si postěžoval, že je jméno jeho organizace kvůli Ganleyho antilisabonské rétorice pošpiňováno.

Hnutí evidentně znervóznělo: jeho tiskové zprávy jsou plné stížností na „zkorumpovanou“ elitu v unii, proti níž bude bojovat „do poslední kapky krve“.

O autorovi| KATEŘINA ŠAFAŘÍKOVÁ (od stálé zpravodajky LN)

Autor: