Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

‚Obchod‘ s cestou na svobodu. Trestaný tahá zločince z vězení

Česko

  5:00
PRAHA - Zní to jako těžko uvěřitelný příběh. Dva muži opustili vězeňskou celu a i přes škraloup z minulosti si založili sdružení Liberty People, které ručí za odsouzené. V trestním rejstříku měl přitom jeden záznam za vraždu a druhý za majetkovou kriminalitu. „Někteří soudci nám to předhazovali, že se naše záruka jeví jako nevěrohodná,“ přiznává předseda sdružení Jiří Rak.

Dva muži opustili vězeňskou celu a i přes škraloup z minulosti si založili sdružení Liberty People, které ručí za odsouzené. foto: MAFRA - František Vlček

Často vystupuje v televizi, kde se zastává odsouzených a kritizuje české vězeňství. Jiří Rak jako předseda Liberty People stojí v čele spolku, který podává žádosti o podmínečné propuštění odsouzených. Nemá prý problém zaručit se třeba za recidivistu, tedy pokud splní podmínky. Výkon trestu u nás podle něj není na úrovni, že by každý den ve vězení navíc znamenal větší míru převýchovy. „Můj názor je, že do společnosti se bude jednou vracet každý,“ vysvětluje Jiří Rak. 

  • Nečekané propuštění Alexandra Nováka na svobodu rozpoutalo debatu o tom, jaká záruka a od koho stačí soudům na to, aby vězně podmínečně propustili. U odsouzeného exstarosty Chomutova, který přijal úplatek 40 milionů korun, stačila záruka spřátelených motorkářů (více čtěte ZDE)
  • V Česku přitom působí hned několik spolku, které se věnují prevenci kriminality či integraci lidí s kriminální minulostí. Nejznámější z nich je spolek Šalamoun Johna Boka nebo sdružení Lighthouse či Maharal.

Právě žádosti sdružení Liberty People přistály občas na stole soudci Janu Chocholatému v Ústí nad Labem. Před dvěma lety, tedy zhruba v době vzniku sdružení, jich bylo poměrně dost. „Většinou byly na chlup stejné a nikdy za ně nevystupoval nikdo jiný než pan Rak. Kromě něj jsme nezaznamenali jinou osobu, která by v rámci spolku vykonávala jakoukoli činnost,“ vysvětlil pro server Lidovky.cz Chocholatý.  

Jedním z důvodů, proč soudy nepovažují Liberty People za důvěryhodnou záruku nápravy odsouzeného, je totiž právě kriminální minulost jeho členů, na což ukazuje mimo jiné argumentace lidí v taláru v soudních usneseních. Předseda Rak byl totiž dvakrát odsouzen za majetkovou trestnou činnost a další ze zakladatelů zase za vraždu. Toho ovšem Liberty People vyloučilo ze sdružení letos v květnu.

Kriminál jako výhoda

Jinak však předseda sdružení Rak považuje kriminální minulost za velkou zkušenost a nestydí se za ni. „Byla to trnitá cesta. Některé soudy nám to vyčetly a napsaly do usnesení, jiné se přes to přenesly. Je výhodou, že jsem byl trestaný. Fungujeme dva a čtvrt roku a dnes nemají soudy problém přijmout naši záruku téměř nikde,“ pochvaluje si.

Jenže soudy v usnesení, které má server Lidovky.cz k dispozici, argumentují také tím, že Liberty People vzniklo krátce poté, co předseda Rak a jeho společník opustili vězení. A hned vzápětí sdružení kontaktovalo vězně, který s nimi před tím pobýval za mřížemi ze stejné věznici.

Propuštění kmotra Nováka díky motorkářům čeká kontrola. Na svobodě ale zůstane

To byl podle Chocholatého důvod, proč si na toto sdružení soudci posvítili. „Jejich deklarovaná spolupráce je docela pochybná. Nikdy nedokázali doložit, jak konkrétně by s propuštěnými spolupracovali, čím by je motivovali a kdo by na ně vůbec dohlížel,“ vysvětlil Chocholatý. 

S tím ale Rak také nesouhlasí. Každý z klientů má podle něj nastavený individuální plán spolupráce. Zpočátku se musí odsouzený hlásit telefonicky každé dva dny, osobní schůzka je prý jednou za deset dní. Poté se intervaly prodlužují. Zápisy z těchto setkání navíc sdružení používá právě ve zprávách pro soud, kterým dokladuje, že je s odsouzenými v kontaktu a pracuje na jejich nápravě.

Jiné působení sdružení na propuštěné, například zapojování do dalších programů, je podle Raka náročné. „Stát vám nedá nic. Propuštění by se rádi zapojili, ale stojí to spoustu času i peněz, které vám nikdo nedá,“ vysvětluje.

Až 300 klientů

Ostatně financování sdružení je samostatnou kapitolou příběhu. Coby nezisková organizace totiž nemůže na „poskytování záruk“ vydělávat, což přiznává i předseda Rak. Sám se však věnuje práci pro sdružení na plný úvazek a jak přiznává, žije Liberty People, a tedy i on, z darů - převážně od rodin vězňů, kterým pomáhá. Odmítá ovšem, že by za služby sdružení existoval oficiální ceník. „Když jedu za odsouzeným do věznice, něco to stojí. Pomůžeme a rodiny pochopí, že by spolku měly něco přispět. Výše darů je dobrovolná, ale když si domluvíme náklady na benzín a další věci, že to vyjde třeba na deset tisíc, tak nám dají dar deset tisíc,“ říká Rak. Z toho je prý schopen poplatit provoz kanceláře, auto, telefony i mzdy tří lidí, kteří se podle jeho slov ve sdružení angažují. 

Předseda sdružení Liberty People Jiří Rak

Oficiální statistiky, za kolik vězňů se sdružení zaručilo a kolika nakonec úspěšně pomohlo na svobodu, neexistují. Jiří Rak tvrdí, že se spolek od svého vzniku zaručil už za osm desítek odsouzených a soudy prý vyhověly zhruba 40 žádostem. V současné době údajně spolupracuje se třemi stovkami klientů. „Ozve se nám sám odsouzený, jeho rodina nebo advokát. Zašleme mu pětistránkový dotazník a zjišťujeme, co je ten člověk zač, za co byl odsouzen, jeho trestní minulost nebo rodinné zázemí. Pak za ním jedeme na návštěvu,“ vyjmenovává předseda Rak, jak navazuje první kontakt s klientem.

Soudce Chocholatý ale volá po tom, aby byly soudy u podobných sdružení mnohem pečlivější. „Mířím sice do vlastních řad, ale kolegové by měli být daleko důslednější při prověřování fyzických i právnických osob, které záruky nabízí,“ apeluje. Záleží prý jen na soudci, zda všechny materiály včetně nabízené záruky pečlivě pročte a případně si vyžádá další podklady. „Na stůl dostanete návrh na podmínečné propuštění. Nemáte k tomu nic, vyžádáte si rejstřík trestů, věznici o zaslání hodnocení odsouzeného, jestli má nebo nemá zaměstnání, jeho pochvaly i tresty. Až poté můžete nařídit veřejné zasedání,“ vysvětlil Chocholatý. 

I proto v souvislosti s propuštěním Alexandra Nováka svolali ústečtí soudci gremiální poradu, na kterou pozvali i státní zástupce. Téma je jasné: podmínečné propuštění. „I bez nařízeného dohledu ho musí soudce dále monitorovat. Obstarávají se zprávy od policie, městského či obecního úřadu z místa, kde odsouzený bydlí, výpis z rejstříku trestů či centrální evidence stíhaných osob. To ale závisí vysloveně na aktivitě soudce, jak často a důsledně to dělá,“ dodal Chocholatý.