23. srpna 2013 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Design

Libeskind. Práce jednoho z nejvýznamnějších architektů dneška

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Z vernisáže výstavy Architektura je řeč | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z vernisáže výstavy Architektura je řeč | foto: SDL

Měl z něj být profesionální harmonikář, Daniel Libeskind však před více než čtyřiceti lety otočil svůj zájem směrem k architektuře a dnes je na tomto poli jedním z nejvýznamnějších a nejrespektovanějších odborníků. Jeho práci můžete shlédnout ve znovuotevřené Galerii Architektury Brno, ale pospěšte, výstava končí už 3.září.


„Galerie Architektury Brno byla od počátku devadesátých let přirozeným místem setkávání architektů, umělců a milovníků architektury. Nadace české Architektury, která je zřizovatelem galerie, chce na tuto tradici navázat a nabídnout brněnské veřejnosti široké spektrum aktivit prezentujících kvalitní architekturu, design a umění. Chce také podněcovat diskuzi a zájem veřejnosti o architekturu a veřejný prostor, ve kterém se denně pohybujeme,“ uvedl za organizátory Gabriel Kurtis.


Sázka na Daniela Libeskinda se určitě vyplatila. Expozice, za kterou stojí ostravský Kabinet architektury, Galerie výtvarného umění v Ostravě a Muzeum architektury ve Vratislavi, představuje průřez architektovou prací za posledních několik dekád a ukazuje, proč Libeskind sklízí jedno ocenění za druhým. Mezi vystavenými díly najdete třeba největší nákupní a wellness centrum v Evropě - bernské Westside, denverské muzeum umění i projekt nové budovy Světového obchodního centra v New Yorku Memory Foundations (Základy paměti).


Výstava nese název Architektura je řeč a v brněnské Galerii Architektury je k vidění do 3.září.


DANIEL LIBESKIND

Daniel Libeskind se narodil v poválečném Polsku a roku 1965 se stal americkým občanem. Studoval hudbu, které však po čase zanechal a začal se věnovat architektuře. V roce 1989 zvítězil v soutěži na projekt židovského muzea v Berlíně, které sklidilo uznání široké veřejnosti. Daniel Libeskind přednášel na mnoha univerzitách po celém světě a je držitelem mnoha ocenění, včetně Hiroshima Art Prize, která je udělovaná umělcům, jejichž dílo podporuje porozumění a mír mezi národy a do té doby nebyla nikdy udělena architektovi. Dvě ze staveb Daniela Libeskinda získaly v roce 2004 cenu RIBA (London Metropolitan University Graduate Centre a Imperial War Museum North), královské muzeum bylo také nominováno na Stirlingovu cenu.

terTereza Houdková
  • 0Diskuse