Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Libye posílá Kaddáfího syna na smrt. Potomka diktátora však vězní rebelové

Svět

  11:11aktualizováno  16:39
TRIPOLIS - Syn bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího Sajf Islám byl v úterý v Libyi v nepřítomnosti odsouzen k trestu smrti, uvedla agentura Reuters. Hrdelní tresty dostalo i dalších osm vysokých představitelů Kaddáfího režimu. Tresty souvisejí s válečnými zločiny spáchanými během revoluce v roce 2011. Sajf Islám se soudu nezúčastnil, vypovídal jen prostřednictvím videokonference. Drží ho bývalá skupina rebelů ve městě Zintán a odmítá ho propustit.

Sajf Islám byl po dopadení převezen letecky do města Zintán foto: Reuters

Soud s celkem 37 představiteli Kaddáfího režimu začal loni v dubnu. Mezi odsouzenými k trestu smrti je i bývalý šéf Kaddáfího rozvědky Abdalláh Sanúsí, který čelil obvinění ze zločinů proti lidskosti, a také někdejší premiér Bagdádí Mahmúdí. Proti trestu se podle stanice BBC mohou odvolat. Muži byli obviněni mimo jiné z verbování žoldáků, kteří dostávali libyjské občanství, z plánování a provádění útoků na civilní cíle ze vzduchu, z vytváření ozbrojených skupin či ze střelby do davu demonstrantů.

Ostatní odsouzení dostali tresty od pěti let po doživotí. Byli odsouzeni za zločiny jako jsou vraždy, únosy či zpronevěra, které byly spáchány během revoluce vedoucí ke svržení Muammara Kaddáfího.

Sajf Islám Kaddáfí
Sajf Islám byl po dopadení převezen letecky do města Zintán

Dopaden při pokusu o útěk

Sajfa Isláma povstalci dopadli v roce 2011 při pokusu o útěk. Skupina, která ho zadržuje, neuznává vládu v Tripolisu. Kabinet v libyjské metropoli neuznává ani mezinárodní společenství. Soudní proces v Tripolisu kritizovaly mnohé organizace na ochranu lidských práv.

Sajf Islám je rovněž na seznamu osob hledaných Mezinárodním trestním soudem (ICC), který ho viní z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. Podle prokurátorů se účastnil plánů svého otce „potlačit, a to jakýmkoli způsobem, demonstrace civilistů proti Kaddáfího režimu“.

ROZHOVOR S PRÁVNÍKEM HRW:

Podle organizace Human Rights Watch (HRW) obhájci souzených mužů neměli úplný a včasný přístup k soudním spisům a několik se jich ani nemohlo setkat se svými klienty v soukromí. Dva z advokátů skončili, protože jim bylo vyhrožováno. „Je třeba se ptát, zda soudci a státní zástupci mohou být skutečně nezávislí, když celkově převládá naprosté bezpráví a určité skupiny lidí jsou nestydatě ochraňovány před výkonem spravedlnosti,“ uvedl Joe Stork z HRW.

„Tento proces se konal uprostřed ozbrojeného konfliktu, kdy je země rozdělena válkou a beztrestnost se stala normou... Oběti závažných zločinů spáchaných během povstání v roce 2011 si zaslouží spravedlnost, ale ta může být vykonána jedině prostřednictvím spravedlivého a transparentního řízení,“ dodal Stork.

Soudně schválená poprava, stěžuje si právník

Podle Johna Jonese, britského právníka najatého, aby zastupoval Sajfa Isláma před ICC, vedl k rozsudkům smrti „zmanipulovaný proces“. „Celá ta věc je nelegitimní od začátku až do konce..., je to soudně schválená poprava,“ uvedl Jones. Mezinárodní trestní soud rozsudky smrti nevynáší.

LIBYE PO SVRŽENÍ KADDÁFÍHO:

Libye má nyní dvě vlády a dva parlamenty. Mezinárodně uznávaný kabinet Abdalláha Sáního sídlí spolu s parlamentem zvoleným v loňských červnových volbách na východě země, západ včetně metropole Tripolisu ovládají islamisté. Mocenského vakua v zemi využila skupina napojená na radikály z hnutí Islámský stát, která bojuje za vlastní cíle proti oběma konkurenčním vládám.

Autor:

Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč
Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč

Každý týden můžete získat zajímavé balíčky od značek Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč. Hrajte s námi a získejte hlavní výhru, balíček s...