Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Lidé, bděte!

Česko

Myslela jsem, že mu přeskočilo. Před čtyřmi roky si můj přítel, dnes manžel, napsal na víko krabice od bot Také základní lidská práva pro vězně na Guantánamu! a šel si s tím stoupnout na Václavák, kde se právě konal happening Kubánská cela. Cyril Svoboda, Jiřina Šiklová, Mirek Topolánek a další tam seděli za mřížemi na podporu kubánských vězňů režimu. Já, vychovaná za totáče, jsem se nejvíc bála, že až ho tam s cedulí uvidí někdo známý, ještě si bude myslet, že fandíme teroristům. Můj muž ale prožil víc než čtvrt století v kapitalistické cizině a tam se naučil, že když člověka něco pálí, musí se ozvat. „Jen si tady klidně stoupněte,“ řekla mu prý paní doktorka Šiklová. Televizní štáb ho v záběru mít nechtěl.

Vzpomněla jsem si na tu historku při rozhovoru s MUDr. Janem Hnízdilem (najdete ho v některém z příštích Pátků). Doktor Hnízdil má za to, že dnes lidi trápí bolavá záda či žaludeční vředy kvůli stresu z bezohledných společenských poměrů. Chceme-li být zdraví, měli bychom se bránit, burcuje k občanské statečnosti, i když si tím prokazatelně škodí. Ale když už má chuť na všechno se vykašlat, řekne si: Co by asi udělala paní doktorka Šiklová? Ta by se nebála. Všímat si a nebát se je někdy to nejstatečnější, co člověk může udělat.

Mámna to příklad.

Mezi říjnem 1957 a listopadem 1961 užívalo v západním Německu asi pět milionů lidí skvělé sedativum Contergan, které farmaceutická firma Chemie Grünenthal doporučovala i na potíže nastávajících maminek. Lék nebyl drahý, dobře se snášel. Jenže těmhle maminkám se začaly rodit těžce tělesně postižené děti – bez rukou, bez nohou, celkem bylo jen v Německu registrováno 2625 přeživších „conterganových“ dětí (a patrně ještě víc jich zemřelo). Lék se prodával v šedesáti státech světa. V USA dostala Contergan ke schválení doktorka Frances Kelseyová, nově přijatá síla do Úřadu pro potraviny a léčiva. Celkem šestkrát žádost o registraci zamítla, navzdory tlaku lobbistů, kteří ji dokonce chtěli zbavit svéprávnosti. Ta paní působila jako obtížný cvok, tvrdila, že sdělení farmaceutické firmy o testech jsou tak „oslnivá“, že prostě nemohou být pravdivá. Mladá dáma za svou neústupnost dostala později od prezidenta Kennedyho zlatou medaili Za zásluhy o federální službu. .

O autorovi| Alena Plavcová, redaktorka Pátku

Autor: