29. dubna 2013 14:42, aktualizováno  17:50 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zablesklo se, uviděli jsme červené světlo a pak jen střepy

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Studentka Lucie Kůsová popisuje okamžiky po výbuchu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studentka Lucie Kůsová popisuje okamžiky po výbuchu. | foto: Michaela Černá, Lidovky.cz

PRAHA Lucie Kůsová stála na konci vyklizeného mostu Legií, nikdo si jí nevšímal, vypadala jako další z pomalu odcházejících hloučku přihlížejících. Až po pár větách z ní vypadlo, že byla přímo u výbuchu. Teď čeká, jestli se bude moct dostat zpět na Národní třídu, kde bydlí. "Museli jsme se evakuovat sami, trvalo dlouho, než někdo přijel," říká studentka prvního ročníku žurnalistiky.

Lidovky.cz: Co se dělo po výbuchu ve škole?
Seděli jsme ve třídě a měli jsme psát test. Najednou se zablesklo, viděli jsme červené světlo a všechna skla se vysklila. Všichni začali panikařit a táhnout ostatní lidi ven. Mysleli si, že je to bombový útok. Byla to hrozná rána. Pak jsme se dostali ven, polovina lidí tam nechala věci, jedna kamarádka vyběhla bez bot.

Čtěte další svědectví z místa:

Lidovky.cz: Co se stalo ve třídě? Zranilo sklo někoho ze studentů ze třídy?
Nikdo z nás nebyl zraněný, dole pod námi se ale údajně propadla podlaha. Tam jsme měli být původně taky. V knihovně byly zraněné knihovnice, to jsme viděli, když jsme odcházeli. Měly zraněnou hlavu, viděli jsme krev. Bylo to hrozné.

Studenti pomůžou uklidit školu

Studenti mediálních studií již několik hodin po výbuchu začali domlouvat brigády na opravu a úklid školy. Studentské sdružení Oživme Hollar se spojilo s vedením Fakulty sociálních věd a nabídlo škole pomoc.

Lidovky.cz: Co jste dělali po tom? Ošetřovali jste zraněné? Nebo čekali na pomoc zvenčí?
Trvalo to hrozně dlouho, než se k nám někdo dostal. Jeden student odnášel lidi, kteří se nemohli dostat ven po svých. To byli asi dva lidé. Nebylo hodně zraněných, ale bylo to docela ošklivé. Někdo měl zraněnou hlavu, někdo oko. Jeden člověk měl úplně zkroucenou nohu. Ti, co byli dole, ty to zavalilo. Byli úplně zasypaní střepy.

Lidovky.cz: Jak probíhala evakuace budovy? Čekali jste na polici?
My jsme se prakticky evakuovali sami, protože policie přijela, když už jsme byli všichni venku. Když jsme vyběhli ven, čekali jsme ještě asi deset minut, než dorazili. I hasiči se do budovy dostávali opravdu dlouho.

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Obchodní manažer - AJ - Vysočina, Morava, 50-60 000 Kč

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj, Zlínský kraj, Olomoucký kraj, Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 50 000 - 60 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz