Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Lidé po tsunami hladoví. 'Jen porce rýže denně? To je málo'

Svět

  15:22
TOKIO/PRAHA - Desetitisíce Japonců v evakuačních centrech trpí hladem, nedostatkem vody, léků a tepla. Provizorní útulky řeší rovněž problémy s hygienou. Až miliony Japonců ze zemětřesením zdevastovaného severovýchodu země jsou nuceny trávit už několikátou noc v provizoriu, bez dodávek vody, jídla a tepla. Záchranářům, kteří se k nim snaží dostat, totiž komplikují situaci zničené silnice zavalené troskami a v neposlední řadě i sníh.

Japonsko: zemi sužují další otřesy, sníh a mráz, ale i ekonomické a humanitární potíže. foto: Reuters

"Zdaleka nejhůř jsou na tom starší lidé," citovala agentura Reuters Patricka Fullera z Mezinárodního červeného kříže, který zkoumal situaci v Išinomaki, jednom z několika pobřežních měst, která smetla vlna tsunami. "Voda zaplavila půlku města, spoustu lidí kryjí na noc jen přikrývky. Trpí proto podchlazením, nemluvě o tom, že v troskách jejich domů neteče voda a nefunguje elektřina," dodal Fuller.

PODÍVEJTE SE:

Nejnutnější pomoc má lidem v nejhůř zasažených oblastech dopravit i sto tisíc vojáků vyslaných vládou. "Lidé jsou vyčerpaní, psychicky i fyzicky," konstatoval smutně Jasonobu Sasaki, ředitel školy v městečku Rikuzentakata, z níž se stal dočasný útulek pro evakuované. Největší problém byl podle něj s nedostatkem jídla a hlavně tepla. I s hygienou jsou problémy vzhledem k tomu, že ve škole je k dispozici jen deset záchodů. "To je pro 1800 lidí prostě málo," dodal.

Spoustě lidí se nedostává ani lékařská pomoc. Britská BBC včera uvedla příklad jednašedesátiletého Tošjukiho Suzukiho, který má srdeční problémy a při zemětřesení přišel o své léky. Má sice auto, aby si dojel pro nové, ale není kde natankovat benzin a většina silnic v okolí je navíc neprůjezdných. "Dělá mi potíže chodit, srdce mi nepravidelně tluče. Potřebuji své léky," svěřil se Suzuki.

Zachráněno asi 15 tisíc lidí
V zemětřesením zničených oblastech bylo až dosud zpod trosek zachráněno na 15 tisíc lidí, téměř půl milionu dalších bylo evakuováno. Jejich provizorními domovy se stalo na 2600 útulků rozmístěných v šesti prefekturách.

Japonci nerabují V Išinomaki obstarává dodávky humanitární pomoci vrtulník, který je dopravuje na tamní fotbalový stadion. "To nestačí," stěžoval si místostarosta města Ecuro Kitamura. "Zásob je zatím zoufalý nedostatek. Přišli jsme o všechno a ještě dlouho bez všeho budeme," líčil situaci. Nejen jídla je málo. Otřesy a vlna tsunami poškodily nebo úplně zničily i řadu ropných rafinerií, takže není ani benzin. U pump se tvoří dlouhé kolony, a tam, kde ještě benzin mají, lidem povolují načepovat jen sedm litrů na auto.

Čtěte také


Není-li palivo, není ani jak dopravit zásoby ke všem potřebným. I sto kilometrů od epicentra zemětřesení přidělují jídlo na kusy. "Mám hlad, stejně jako moje děti. Náš denní příděl je jen banán a jedna porce rýže," postěžoval si Hiroko Kodo. Stejné stížnosti jsou slyšet i z dalších 106 evakuačních center v Išinomaki, pod jejichž střechou našlo azyl na 40 tisíc lidí.

Japonci jsou disciplinovaní a nemívají ve zvyku reptat, přesto se shodnou na tom, že vláda mohla zareagovat rychleji. Agenturní zprávy ale vůbec nezmiňují případy rabování, jen v některých městech prý lidé odčerpávali benzin z nádrží převrácených aut. Disciplína vládne i v samotných evakuačních centrech. "Drtivá většina lidí dodržuje stanovené regule a etiketu, i když na některé je toho opravdu hodně. Zaregistrovali jsme i několik hádek a stížností, ale to je za daných okolností normální," řekl novinářům tiskový mluvčí radnice v Išonomaki Jošinori Sató.

Dopady neštěstí

* OBĚTI: Odhaduje se, že počet obětí přesáhne 10 tisíc. K včerejšímu ránu bylo potvrzeno 5178 obětí, více než 8600 lidí se pohřešuje. Přes 500 tisíc lidí bylo evakuováno. Práci 80 tisíc policistů, vojáků a záchranářů od středy komplikuje mráz a sněžení, jež zasáhly severovýchod, kde je na 850 tisíc domácností stále bez elektřiny. Přes 100 tisíc budov bylo poškozeno, z toho nejméně 7400 bylo úplně zničeno.

* JADERNÉ ELEKTRÁRNY: Vysoká vlna tsunami poškodila či vyřadila z provozu chladicí systémy, včetně záložních generátorů, elektráren Fukušima 1, Fukušima 2 a Tokai. I když se v nich už při signálu zemětřesení automaticky zastavila štěpná reakce, dál vznikalo "zbytkové teplo" a hrozilo přehřátí. Technici proto začali upouštět lehce radioaktivní páru a chladit reaktory mořskou vodou. Na několika reaktorech došlo k explozím vodíku.

* RADIACE: Z okruhu až 20 kilometrů od Fukušimy 1 a deset kilometrů z okolí Fukušimy 2 bylo evakuováno na 200 tisíc lidí. V úterý došlo k úniku radiace do okolí, po několika hodinách radiace klesla. Hladina radiace stoupla až v Tokiu, kde desetinásobně překročila normál, nyní už je ale metropole z hlediska radiace bezpečná. V noci na včerejšek v areálu Fukušimy 1 opět hořelo a kvůli výrazně zvýšené radioaktivitě muselo být asi na hodinu evakuováno všech 180 zaměstnanců, kteří se snaží elektrárnu stabilizovat.

* EKONOMIKA: Třetí největší ekonomiku světa postihla nejhorší krize od druhé světové války; náklady na obnovu země se zatím odhadují na 185 miliard dolarů a citelně zvýší už tak vysoké zadlužení státu. Ztráty budou narůstat kvůli uzavření továren a rafinerií v důsledku odstávek proudu. Vyčíslit zatím nejde ani náklady na "stabilizaci" elektrárny Fukušima 1, která patřila mezi 25 nejvýkonnějších jaderných elektráren světa a jejíž provoz již nebude obnoven. Produkci přerušily velké automobilky i jiné závody, což narušilo globální dodávkové řetězce v průmyslu.

* DALŠÍ DOPADY: V pátek se v prefektuře Fukušima protrhla přehrada Fudžinuma a v neděli se na jihojaponském ostrově Kjúšú probudila k životu sopka Šinmodake, která nezpůsobila žádné škody.

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.