23. května 2008 19:43 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lidé při mši uctili oběti tramvajové srážky

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Tragická tramvajová nehoda v Ostravě, při níž zemřeli tři lidé a desítky byly zraněny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tragická tramvajová nehoda v Ostravě, při níž zemřeli tři lidé a desítky byly zraněny. | foto: ČTK

OSTRAVA Desítky lidí si ve Vřesině na Ostravsku připomněly tragickou srážku tramvají. Ekumenická bohoslužba se konala ve vřesinském kostele přesně šest týdnů poté, co se na ostravské jednokolejce čelně srazily dvě soupravy. Při nehodě zemřeli tři lidé, desítky dalších byly zraněny.

Nehoda však zasáhla do života nejméně tisíce lidí. Po šesti týdnech by mohli už někteří z nich nejtěžší zármutek překonat. Shodli se na
tom pracovníci Krizového centra Ostrava, kteří dnešní bohoslužbu připravili společně s duchovními. "Chtěli jsme uctít památku zemřelých a povzbudit pozůstalé. Zároveň vyjádřit solidaritu se zraněnými a podpořit jejich rodiny, kolegy i sousedy," řekl mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl.

Bohoslužba měla podle něho také přispět ke vzájemnému smíření. "Chtěli jsme také poděkovat záchranářům, sociálním i krizovým pracovníkům a všem, kdo nesli a budou nést důsledky nehody," dodal.

Ekumenická bohoslužba věnovaná obětem hromadného neštěstí se podle něho konala v Moravskoslezském kraji poprvé. "Nehoda se stala v páteční podvečer přesně před šesti týdny. To je období, ve kterém se lidé v první fázi vyrovnávají s těžkým traumatem. Pomaličku může končit jejich akutní zármutek," vysvětlil mluvčí. Šest týdnů má podle něho i symbolickou hodnotu - jako šestinedělí po narození dítěte nebo týdny, které strávil Kristus na poušti.

Po bohoslužbě se lidé přemístili z kostela sv. Antonína Paduánského do společenského sálu v obci, kde se konala veřejná rozprava s názvem Prožili jsme dopravní nehodu: jak dál? "Život zasažených lidí se postupně vrací do 'normálních' kolejí. Pocity smutku a zoufalství ale přetrvávají a mohou se vracet. Lidé řeší finanční problémy, musejí jednat s úřady o pozůstalosti, odškodnění. To vše může znovu otevřít jejich smutek," naznačil Humpl.

Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz