Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Lidé se kvůli krizi více radí o penězích

Česko

Trh finančního poradenství zaznamená letos až patnáctiprocentní nárůst. Firmy se více zaměří na hypotéky a investice

PRAHA Finančně poradenský trh letos opět poroste, podle odhadů o 10 až 15 procent. Bude tak pokračovat zhruba růstový trend minulého roku. Za loňský rok se přitom očekává celkový zprostředkovaný obrat přes 60 miliard korun. „Navzdory řadě špatných zpráv se podnikům dařilo,“ říká ekonom Pavel Kohout. Předloni poradenské firmy vykázaly 46 miliard korun.

„V roce 2009 ale statistika nezahrnovala některé významné společnosti,“ upozorňuje Jiří Šindelář, výkonný ředitel Unie společností finančního zprostředkování a poradenství (USF). Například významný hráč na trhu, společnost OVB, se stal členem unie až v dubnu loňského roku. Letošní statistika bude zase ovlivněna odchodem společnosti Fincentrum z Asociace finančních zprostředkovatelů a finančních poradců ČR (AFIZ).

Kromě toho existuje na trhu řada firem, které ani v jednom z těchto profesních sdružení, která vytvářejí statistiky, nejsou. „Hrubým odhadem by z hlediska obratu mohlo jít zhruba o třetinu firem,“ sdělil Šindelář. Kromě jiných finančněporadenských společností unikají této statistice i specializované makléřské firmy. Ty, které se zaměřují na hypotéky, loni dosáhly obratu necelých 30 miliard korun, což představuje zhruba 15% nárůst. Pojišťovací makléři očekávají za minulý rok obrat zhruba jako předloni – přes 20 miliard. Velké společnosti hlásí nárůst obratu o desítky procent Zvyšovat roční obrat dvouciferným tempem se daří zejména velkým firmám. Například společnost Partners, která předloni dosáhla obratu 839 milionů korun, očekává za minulý rok nárůst ve výši desítek procent a pokoření jedné miliardy.

Skupina Fincentrum hlásí předběžný nárůst obratu o 61 procent. „Předloni jsme v tomto směru dosáhli 502 milionů korun, což představovalo 52procentní nárůst oproti roku 2008. Za minulý rok očekáváme 810 milionů korun, tedy ještě větší nárůst,“ upřesnil Petr Stuchlík, generální ředitel společnosti Fincentrum. Meziroční nárůst v řádech desítek procent hlásí například i firma Kapitol. „Byl to nejlepší rok v historii firmy,“ shrnul Jiří Klaban, obchodní ředitel a člen představenstva společnosti. Jako velmi úspěšný hodnotí minulý rok i společnost Broker Consulting.

Příčinu růstu lze spatřovat v tom, že lidé mj. pod tíhou krize více řeší své finance. Lidé v krizi také více vyhledávali větší a prověřené firmy. Společnostem ještě vlivem hospodářské krize, ale i vysokých marží rostl v portfoliu zejména podíl pojistek na úkor přímých investic.

„S tím, jak se zvyšuje tržní podíl finančního poradenství a zprostředkování a mění se makroekonomické podmínky, se ovšem za celkový trh tempo růstu snižuje. V letech 2006 až 2008 rostl celkový trh o desítky procent,“ konstatuje Šindelář. Podle Tomáše Prouzy, ekonoma a spolumajitele Partners, se v těchto dynamických letech obrat firem zvyšoval meziročně o 50 až 70 procent, výjimečně i více.

Podle odborníků je i přes pomalejší nárůst na trhu stále prostor pro další firmy. Dlouhodobý trend v podobě vytlačování interních sítí bank a pojišťoven finančněporadenskými firmami bude pokračovat v tomto roce i v příštích letech. Úsporná opatření vlády nebudou mít na sektor žádný zásadní negativní, ale pravděpodobně ani pozitivní vliv. „Reformy nejsou konstruovány tak, aby finančním společnostem přinesly velký byznys,“ říká Kohout.

Banky pomohly pročistit trh Vstup nového významného hráče na trh se letos nečeká. Chystají se na něj ale stavební spořitelny, zejména Modrá pyramida má v tomto ohledu velké plány a chce využít potenciál skupiny Société Générale Group, která za ní stojí. „Pokles zájmu o stavební spoření se letos prohloubí,“ míní Klaban.

V důsledku finanční krize přitom došlo k výrazné redukci hypotečněmakléřských firem, zejména těch, které vznikly v letech 2006 až 2008, v době hypotečního boomu. Podle Milana Ročka, ředitele makléřské firmy Hyposervis a předsedy Asociace hypotečních makléřů (AHM), banky zásadně pročistily svoje portfolia zprostředkovatelů a zrušily smlouvy s těmi, kteří buď nevykazovali významnější produkci, nebo naopak vykazovali větší procento delikventních obchodů.

„Na poli finančněporadenských firem, tedy ne makléřských, k ničemu takovému bohužel nedošlo. Podobný krok by navíc měly udělat i pojišťovny,“ tvrdí Prouza. „Se zpřísňujícími se podmínkami pro poskytovatele poradenských služeb se trh ale může částečně pročistit,“ myslí si Vojtěch Obůrka z firmy Moneco.

Co se týče specializovaných hypotečněmakléřských firem, odhadem jich z trhu odešlo až 40 procent. „Počet těchto subjektů se vrátil zhruba na úroveň roku 2005, stejně jako objem hypoték,“ uvedl Roček. Přesné číslo ale nezná, většina subjektů totiž není členem AHM. Místo stovek firem působí prý na trhu jen desítky, místo tisíců makléřů už jen stovky.

Přesný počet firem a poradců není známý ani na finančněporadenském trhu. Počet firem se pohybuje v tisících, poradců je maximálně 15 tisíc. „Stále pokračuje trend koncentrace, tedy sdružování pod větší firmy,“ sdělil Šindelář. Kvůli krizi a s ní spojené nezaměstnanosti společnosti podle Prouzy zaznamenaly velký nárůst zájmu o práci poradce, a to i lidí bez náležité kvalifikace. „Takové lidi seriózní firmy jednoznačně odmítají,“ tvrdí Prouza. Většina finančních poradců a hypotečních makléřů zprostředkovává i pojistky, a spadá tak do evidence ČNB. Ta obsahuje více než 120 tisíc zprostředkovatelů. Aktivních je podle odhadů asi 30 až 40 tisíc z nich. Letos: hypotéky a investice V letošním roce se chtějí společnosti zaměřit především na hypotéky, u kterých ekonomové očekávají až 15procentní nárůst. Právě pomoc se zajištěním bydlení, a tedy úvěru, je podle firem nejčastější požadavek, který k nim klienty přivádí.

Podle Ročka přitom u hypoték zprostředkují makléřské a poradenské firmy zhruba 60 až 65 % obchodů, u některých bank dokonce více než 80 procent. Podíl přitom lehce narůstá, v minulých letech vykazovaly tyto firmy zhruba padesátiprocentní podíl ze všech obchodů. „Poměr mezi specializovanými makléřskými firmami a zprostředkovatelskými finančněporadenskými firmami je zhruba 1:1,“ sdělil Roček.

Další oblastí, které se budou společnosti významně věnovat, je tradičně pojištění, zejména životní, a potenciál vidí i v investicích, například v otevřených podílových fondech. V polovině loňského roku byl podíl finančněporadenských firem v profesních sdruženích 41 % u životních pojistek a 15 % u investic.

Lidé také čím dál častěji požadují kompletní finanční plán, nikoli jen zprostředkování jednoho či dvou konkrétních produktů. „Tento trend bude v příštích letech výrazně posilovat,“ tvrdí Prouza.

Autor:

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...