Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Nové šílenství: lovení Pokémonů. Desítky milionů lidí pobíhají venku s mobilem

Česko

  14:06
PRAHA - Svět je chce zase chytit všechny. Na mobilní telefony dorazila nová geolokační hra Pokémon GO, díky které mohou lidé ve skutečném světě lovit ona malá populární monstra. Díky novému titulu vystřelily akcie společnosti Nintendo raketově vzhůru a navíc se množí příběhy o nehodách, za něž prý údajně mohla rozptýlená pozornost chytačů Pokémonů.

Nové šílenství: lovení Pokémonů foto: Lidové noviny

Netrvalo ani dva dny a ve Spojených státech byl nový mobilní hit Pokémon GO nainstalován na více než pěti procentech mobilních zařízení s operačním systémem Android. Aplikace se dokonce málem stala v USA používanější než Twitter a ze světa přichází šílené příběhy, ve kterých figurují právě známá monstra a nepozorní lovci.

Například policejní stanice v Darwinu se snaží odradit trenéry Pokémonů prohlášením: „Drazí hráči Pokémon GO, abyste získali pokébaly (míčky pro chytání monster), nemusíte vstupovat do budovy stanice,“ uvedli policisté na svém Facebooku. Budova totiž sloužila jako Pokéstop – tedy místo, kde se daly získat virtuální předměty.

Strážci zákona také varují před gangy. Například ve městě O’Fallon si zločinci vytipovali místo, kam chodí lidé lovit Pokémony a využili toho k přepadávání. Množí se i bláznivější historky o autonehodách či o lidech, kteří objevili při hraní mrtvolu. Řada z nich se však nezakládá na pravdě a jedná se o hoax.

Zlatý důl

Díky hitu Pokémon GO dokonce bleskově stouply akcie společnosti Nintendo o více než dvacet procent. Podle agentury Bloomberg je to největší růst firmy od roku 1983. Firma podobný úspěch nezaznamenala ani u vydání první pokémonní hry v roce 1996, ani když probíhala největší pokémonní mánie kolem roku 2000.

Co je ale Pokémon GO, který nutí i největší ‚pecivály‘ vyrazit do ulic, a patří mezi nejfrekventovanější témata na internetu?

Hra Pokémon GO pobláznila celý svět.

Je to nový titul od vývojářského studia Niantic. To je zároveň jedním z průkopníků geolokačních her. Na svém kontě mají například Ingress, která podobně pobláznil svět před lety. Pokémon GO dokonce využívá data z Ingressu a portály přeměňuje na stadiony a Pokéstopy.

Hráč se zapnutou aplikací na chytrém telefonu chodí po reálných ulicí. Poloha se ověřuje pomocí GPS a pokud se objeví vedle nějakého Pokémona, uvidí ho na virtuální mapě. Stačí pak už jen na příšerku na displeji kliknout a pokusit se ji chytit v minihře podobné házením míče do basketbalového koše. Existují i nepřímé souboje mezi hráči. Pokud někdo „dobyde“ stadion pro turnaje Pokémonů, může se ho další hráč pokusit sesadit z výsluní.

Kvůli nutnosti chodit, a tím objevovat nové Pokémony, už lidé na sociálních sítí píší, že se jedná o nejlepší cvičební aplikaci. Koneckonců je k otevření některých aktivit potřeba ujít určitý počet kilometrů.

Pokémong GO se stal fenoménem.

Titul však trpí i řadou neduhů a lidé si stěžují především na rychlé vybíjení baterie. Taková lovecká procházka může skončit s mobilem bez energie ani ne po pár hodinách.

Akcie firmy Nintendo ale díky tomu stouply o více než 20 procent a od pátku zpevnily o 36 procent. Tržní hodnota firmy tak za dva dny vzrostla o 7,5 miliardy USD (183,5 miliardy Kč), uvedla agentura Reuters.

Autor: