Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Lidé utrácí za levné nesmysly. Mediální tlak Čechům škodí, říká šéfkuchař

Jídlo

  6:10
Chtěl být řezníkem, ale nakonec vyhrálo vaření. Posledních patnáct let pracoval Marcel Onder v zahraničí, nyní je šéfkuchařem v restauraci Kašperk na Šumavě. „Podle mého jde celý trend regionálních kuchyní hodně do extrému, jak bývá v Čechách dobrým zvykem. Je to prostě in a všichni vidí příležitost se tím zviditelnit,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Marcel Onder foto: Archiv

Lidovky.cz: Co si myslíte o tom, jak jedí Češi? Myslíte, že si potrpí na dobré jídlo?
Špatně. Pod mediálním tlakem různých rádoby kuchařských osobností (existují samozřejmě výjimky) a z části i ekonomické situace experimentují s naprosto nesmyslnými surovinami ve spojení s nesmyslnými recepturami. Drtivá většina národa si stěžuje, že kvalitní potraviny nejsou finančně dostupné a přes to každý den vidíte plné nákupní koše před všemi supermarkety v Česku. Bohužel, český člověk se ještě nedopracoval k tomu, že méně je někdy více. Kupujeme levné nesmysly ve velkém množství, místo toho, abychom koupili kvalitnější potravinu v menším množství.

Marcel Onder

Marcel Onder pracoval posledních 15 let v zahraničí. Původně se vyučil řezníkem, ale chtěl vařit. Během svého působení v zahraničí byl mimo jiné na pozici souse-chef v restauraci Cornstore Cork v irském Corku. Absolvoval kurzy asian food v Bangkoku a Saigonu. Dále kurz jihoamerické kuchyně v Buenos Aires.

Lidovky.cz: Jsou nějaké potraviny, ze kterých vaříte nejraději?
Všechny které jsou čerstvé a v dobré kvalitě.

Lidovky.cz: Jaké je vaše oblíbené jídlo? A máte nějaké oblíbené sezonní suroviny?
Cokoliv dobře udělané z kachny. A pokud se jedná o sezonní suroviny, nepřijdu s ničím originálním. Zbožňuju bylinky. Přirozenou cestou dají jídlu nezaměnitelné chutě.

Lidovky.cz: Jak byste popsal „šumavskou kuchyni“? 
Prakticky žádná neexistuje, je to souhrn pár fungujících regionálních receptů. Lidi prostě historicky jedli, co tu bylo.

Lidovky.cz: Podle čeho tedy vybíráte jídla, která se do jídelního lístku dostanou? 
Jsem přesvědčený, že je jedno co vaříme, ve výsledku to prostě musí být skvěle uvařeno a host musí dostat na stůl jídlo v příjemném prostředí s příjemným servisem. To je ve zkratce vše, žádná věda. Málokdo z těch, kteří se zaklínají regionální kuchyní a kritizují mezinárodní kuchyni v jednotlivých regionech si uvědomuje, že by jedli brambory, houby a lesní plody s minimem použitého masa. Abych od hosta slyšel v únoru připomínku, že by si dal rád na Šumavě houbovou praženici místo mezinárodní kuchyně je čirý nesmysl. Podle mého jde celý trend regionálních kuchyní hodně do extrému, jak bývá v Čechách dobrým zvykem. Je to prostě in a všichni vidí příležitost se tím zviditelnit. Podstatné pro mě je, přinést hostům to nejlepší, klidně z různých koutů světa a v rámci možností k tomu použít lokální suroviny od místních dodavatelů. Podpoříme místní obchodníky a víme jakou kvalitu produktů bereme. Ale nehodlám omezovat kuchyni naší restaurace na lokální receptury.

Lidovky.cz: Jak často měníte menu?
Máme v plánu připravovat pravidelně obědové menu a večerní menu. Menu pro obědy bude spíše lehčí a jídla musí být „rychlejší“. Na oběd nestráví host v restauraci tolik času jako při večeři. Obědové menu doplní každý den jedna česká klasika. Tato menu budeme měnit vždy tak jednou za dva měsíce s ohledem na příchod jednotlivých surovin na trh. Česká klasická jídla doplňující standardní obědové menu se obměňují každý den. 

Autor:

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...