15. srpna 2011 17:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lidé v Boru se bojí o své bezpečí, žádají o pomoc

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Antonín Sinu a Jakub Žiga - hledaní útočníci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Antonín Sinu a Jakub Žiga - hledaní útočníci | foto: ČTK

NOVÝ BOR (ČESKOLIPSKO) Stovky lidí v pondělí na náměstí v Novém Boru na Českolipsku vyjádřily nespokojenost s bezpečnostní situací ve městě, kde se v poslední době množí potyčky a omezování osobní svobody. Vše vyvrcholilo minulou neděli brutálním útokem na hosty v jednom místním baru.

Tři útočníci jsou ve vazbě, další dva policie stále hledá. Za útokem je skupina Romů, dnešní akce však žádný rasové podtext neměla, řekla jedna z organizátorek Sylva Medová.

ČTĚTE TAKÉ:

"Jsme matky dětí v Novém Boru a nelíbí se nám nepokoje ve městě. Chceme jedinou věc, aby pachatelé jakýchkoliv trestných činů byli spravedlivě potrestáni," zdůraznila.

"Musíme najít odvahu a nebát se výhrůžek a zastrašování, pokud se nám něco nelíbí," dodala Medová. Události ale nelze podle ní řešit násilím a rozhodně by lidé nebo členové radikálních skupin neměli brát spravedlnost do svých rukou. Od toho jsou policie a soudy.

Demonstrace byla reakcí na brutální útok, který se odehrál v neděli 7. srpna odpoledne v baru v Purkyňově ulici po konfliktu mezi obsluhou a dvojicí mladíků, kteří chtěli hrát na automatech. Obsluha od nich požadovala občanské průkazy, a mladíci ji za to začali slovně napadat.

Jeden z hostů se prý ženy zastal a jednoho z mladíků údajně i udeřil. Pak prý hosté mladíky z baru vyvedli. Oni se však vrátili s dalšími Romy ozbrojenými mačetami a obušky. Výsledkem potyčky byli tři vážně zranění, z toho nejvíce postižený muž prodělal v liberecké nemocnici operaci hlavy.

O PŘÍPADU ČTĚTE VÍCE:

Dva útočníky ve věku 15 a 37 let policie dopadla a obvinila z těžkého ublížení na zdraví a z přečinu výtržnictví spáchaných formou spolupachatelství, za což jim hrozí pět až 12 let vězení. Další, sedmnáctiletý mladík, se sám přihlásil policii ve čtvrtek.

I on byl obviněn a skončil ve vazbě. Mladíkům ve věku 15 a 17 let hrozí vzhledem k věku maximálně šestiletý trest odnětí svobody. Po dalších dvou útočnících, šestatřicetiletém Antonínu Sinu a devatenáctiletém Jakubu Žigovi, policie stále pátrá.

Sinu měří 175 až 185 centimetrů. Má svalnatou až zavalitou postavu, snědou pleť a hnědé oči. "Nosí bradku a vlasy si nechává vyholit na pleš," popsala jej mluvčí.

Žiga je stejně vysoký, má středně silnou postavu a hnědočerné, po stranách velmi krátce vystříhané vlasy. V levém uchu nosí náušnici, zřejmě s křížkem.

"Hledaní muži jsou nebezpeční a policisté občanům rozhodně nedoporučují, aby se je pokoušeli sami zadržet," zdůraznila českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková. Informace potřebné k jejich dopadení je možné policii sdělit na kterékoliv policejní služebně nebo prostřednictvím linky 158.

ČTK, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz