9. prosince 2008 19:13 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lidé v Praze vypustili 100.000 balónků

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 9Diskuse
Na Staroměstském náměstí v Praze se návštěvníci předvánočních trhů pokusili 9. prosince o rekord v množství vypuštěných balonků s přáníčky Ježíškovi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na Staroměstském náměstí v Praze se návštěvníci předvánočních trhů pokusili 9. prosince o rekord v množství vypuštěných balonků s přáníčky Ježíškovi. | foto: Michal Doležal, ČTK

PRAHA Desítky tmavomodrých balonků s přáním Ježíškovi dnes lidé vypustili do vzduchu na pražském Staroměstském náměstí, kde odstartoval pokus o nový český rekord. Akce se zúčastnilo 268 českých měst a obcí, ve kterých zaplnilo oblohu téměř 100.000 balonků. Pokus tak bude zapsán do České knihy rekordů.

Balonky v jednotlivých městech počítali porotci, kteří čísla posílali
formou sms organizátorům v Praze. Konečná suma je zatím 99.026 balonků. "V současné chvíli mi chybí informace od asi pěti obcí, které z neznámých důvodů sms ještě neposlaly. Doufám, že pak překonáme hranici 100.000," řekla Hana Votavová z agentury Dobrý den, která akci pořádá. "Smyslem je připomenout lidem, že jsou Vánoce," řekl další z organizátorů Stanislav Raušer.

Do vypouštění balonků se dnes zapojily školy, školky, různé spolky i balonkynáhodní kolemjdoucí. Organizátoři rozdali v českých městech asi 135.000 balonků. Spousta se jich ale do rekordu nezapočítalo, protože je lidé vypustili před stanoveným časovým limitem. Někteří účastníci naopak drželi balonky v ruce i po odstartování akce. Většinou to byly děti, které si balonky chtěly nechat, nebo cizinci, kteří nerozuměli, o co jde.

Kromě vypouštění balonků se dnes uskutečnily ještě další dva rekordy. Kuchařům se podařilo upéct téměř pět metrů dlouhou vánočku. Příprava obrovské pochoutky zabrala celý den. Velká práce byla i s výrobou největší schránky vyřezané z jednoho kusu dřeva, která je vysoká 222 centimetrů. Kulatá schránka je umístěna v Božím Daru, kde do ní děti mohou vhazovat přání Ježíškovi.

Lidovky.cz, ČTK
  • 9Diskuse
Najdete na Lidovky.cz