13. září 2010 14:02, aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lidé Veseckou jako nejvyšší žalobkyni nechtějí, ona odchod nechystá

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
3.2.2010 - Nejvyšší státní zástupkyně Vesecká, známá hlavně svým ovlivňováním případu Čunek, tady paradoxně jako jeden z  hlavních hostů fóra o korupci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy 3.2.2010 - Nejvyšší státní zástupkyně Vesecká, známá hlavně svým ovlivňováním případu Čunek, tady paradoxně jako jeden z hlavních hostů fóra o korupci. | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Většina občanů ČR souhlasí s odvoláním nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké. Vyplývá to z výsledků aktuálního průzkumu agentury STEM. Odvolání se chystá navrhnout ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, zatím ale není jasné, kdy tak učiní. Vesecká je ve funkci od roku 2005.

Podle STEM vyjadřuje souhlas s odvoláním Vesecké 61 procent lidí. Nesouhlas projevilo 23 procent respondentů, z toho šest procent odpovědělo "určitě ne". Dalších 16 procent dotázaných nemá na tuto záležitost žádný názor.

Odvolání v největší míře schvalují příznivci KSČM a Věcí veřejných, relativně méně souhlasí sympatizanti ODS. V otázce odvolání Vesecké jsou o něco rozhodnější muži než ženy. Výrazně s jejím odvoláním souhlasí lidé s vysokoškolským vzděláním, věk nehraje významnou roli.

Průzkum se konal 9. a 10. září, zúčastnilo se ho 679 lidí starších 18 let.

Předchozí nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová označila Veseckou na sklonku roku 2007 v souvislosti s kauzou někdejšího šéfa lidovců Jiřího Čunka za členku zákulisní justiční mafie, která se snaží plně ovládnout justici, aby sloužila zájmu vládnoucí garnitury. Vesecká za to Benešovou zažalovala, Krajský soud v Praze však opakovaně rozhodl o tom, že se jí Benešová nemusí omlouvat. Rozsudek zatím není pravomocný.

Vládní strana Věci veřejné požaduje odvolání Vesecké do podzimních voleb.

Ministr Pospíšil ale ještě neuvedl, kdy tuto změnu navrhne. Nástupcem Vesecké by se mohl stát Pavel Zeman z Nejvyššího státního zastupitelství, který je zároveň českým zástupcem v Eurojustu, což je jedna z institucí EU, jež zařizuje právní spolupráci mezi členskými zeměmi.

Vesecká dnes Českému rozhlasu Rádio Česko obecně řekla, že je právem ministra spravedlnosti předložit vládě návrh na odvolání nejvyššího státního zástupce. Nemá ale informace o tom, že by to Pospíšil mohl udělat třeba už příští týden. "Státní zástupci nikdy nemohou být ovlivňováni veřejným míněním, přáním politiků a podobně," prohlásila.

Vesecká odmítla sdělit, kde by pracovala, kdyby nakonec opravdu odvolána byla. Jednoznačně nevyloučila, že by se věnovala politice. Uvedla k tomu rčení "nikdy neříkej nikdy". V advokátní kanceláří, kde působí exministr spravedlnosti Pavel Němec, s nímž některá média Veseckou spojují, pracovat nebude, řekla

ČTK, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz