Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Lidé z přerovského ‚lazaretu‘ mohou skončit na ulici. Majitel chce ubytovnu zavřít

Česko

  7:00
OLOMOUC - Provozovatel ubytovny v Dluhonské ulici v Přerově, se kterým vede olomoucký krajský úřad správní řízení za neoprávněné poskytování sociálních služeb, oznámil serveru Lidovky.cz, že zařízení ke 28. únoru uzavře. „Když je podle úřadů naše služba nevyhovující, skončíme s ní,“ řekl Pavel Mirga.

Přerovský „lazaret“ foto: Marie Šuláková

Třiatřicet lidí, z nichž mnozí jsou odkázáni na lékařské přístroje, se tak mohou ze dne na den octnout na ulici.

V pondělí informoval server Lidovky.cz o tom, že olomoucký krajský úřad zahájil správní řízení s provozovatelem přerovské ubytovny Pavlem Mirgou kvůli neoprávněnému poskytování sociální péče téměř čtyřiceti klientům. Ti byli do zařízení převáženi ze zdravotnických zařízení, léčeben pro dlouhodobě nemocné.

Minulý týden upozornila senátorka Jitka Seitlová na to, že klienti v zařízení pobývají v otřesných podmínkách neslučitelných s jejich hygienickými i zdravotními potřebami. Olomoucký krajský úřad v pondělí upozornil i na to, že pokud se neoprávněné jednání majitele ubytovny potvrdí, hrozí Mirgovi milionová pokuta.

Přerovský „lazaret“
Přerovský „lazaret“

Pavel Mirga reagoval v úterý na zahájení správního řízení oznámením, že ubytovnu kompletně uzavře. „Jestliže jsou podle úředníků naše služby nedostačující, s provozováním ubytovny k 28. únoru skončím,“ řekl serveru Lidovky.cz.

O svém záměru informoval i přerovský magistrát. „V úterý dopoledne nám pan Mirga sdělil, že s ním klienti ubytovny mají uzavřenou smlouvu na dobu určitou. Ta vyprší 28. února a od 1. března jim jí dále neprodlouží,“ uvedla pro Lidovky.cz vedoucí oddělení sociální prevence a pomoci přerovského magistrátu Marta Šintáková.

Ministr zdravotnictví SVATOPLUK NĚMEČEK:

„Požádal jsem odbor zdravotního dohledu, aby písemně varoval zdravotní odbory krajských úřadů. Vzhledem k tomu, že se obáváme, že do ubytovny v Přerově mohou být odesíláni pacienti i z dalších regionů republiky, obracíme se na všechny krajské úřady a žádáme je o okamžité informování příslušných poskytovatelů zdravotních služeb v jejich působnosti, aby již nedocházelo k umisťování lidí nejen do inkriminované přerovské ubytovny, ale obecně do zařízení podobného charakteru bez řádné registrace a oprávnění. Zároveň jsem uložil okamžitou kontrolu prostřednictvím krajské hygienické stanice a očekávám její výsledky, případně na základě zjištění i okamžitá přijatá opatření.“

Mirga také podotkl, že nesouhlasí s vedením správního řízení, jeho ubytovna podle něj žádné sociální služby neposkytuje. „Proti případné milionové pokutě se samozřejmě budu bránit. Našim klientům totiž poskytujeme pouze ubytovací služby a v případě potřeby také asistenční sociální péči,“ uvedl Mirga.

Ohradil se rovněž proti tvrzení senátorky Seitlové, která na problém upozornila, a která se pozastavila především nad nevyhovujícími – až alarmujícími - hygienickými podmínkami ubytovny, která v Přerově několik let funguje. „Podmínky jsou pro všechny klienty dostačující. Pouze nyní probíhá po dobu dvou měsíců v zařízení rekonstrukce, dělají se nové omítky a nové obložení, a tak jsou klienti na čas omezeni,“ sdělil serveru Lidovky.cz Mirga.

Třiatřicet nemocných osob čeká po 28. únoru nejistá budoucnost. Je velmi pravděpodobné, že se o uzavření ubytovny ocitnou na ulici. „Ve spolupráci s přerovským magistrátem a obcemi, ze kterých klienti ubytovny pochází, budeme zvažovat možná řešení. Nemáme však přímou kompetenci klienty někam přesouvat, protože oni sami dobrovolně podepsali s provozovatelem ubytovny smlouvu. Varianta, že se ocitnou na ulici, může nastat,“ řekla mluvčí Olomouckého kraje Kamila Navrátilová s tím, že přímou kompetenci přemístění klientů do jiného zařízení má přerovský magistrát.

Ministryně práv a sociálních věcí MICHELA MARKSOVÁ:

„Tyto případy považuji za nesmírně závažné. Je to mimo jiné dědictví minulosti, kdy jsme si mysleli, že je potřeba věci provozovat na komerčním základě, a že nemusí být regulovány. Jak vidíme, v pořádku to často být nemusí. MPSV nemá kompetence reagovat přímo na situaci, kdy jsou sociální služby poskytovány bez příslušného oprávnění. Zastává úlohu metodického vedení ve vztahu ke krajským úřadům, které jsou odpovědné jak za správní trestání v oblasti neregistrovaných služeb, tak za koordinaci poskytování sociálních služeb.“

Ani zde si ale nevědí s problémem příliš rady. „Uznávám, že nevidím reálně, abychom pro všech 33 lidí našli od 1. března náhradní prostory,“ říká Marta Šintáková. Komplikovanost případu podle ní podtrhává i fakt, že jde o specifickou skupinu lidí bez rodinného zázemí, kteří se do Léčebny dlouhodobě nemocných dostali mnohdy přímo z ulice. O osoby, které nejsou zajištěné ekonomicky a pobírají nanejvýš dávky v hmotné nouzi. Z finančních důvodů si nemohou dovolit přemístění do zařízeních typu domů s pečovatelskou službou nebo domova důchodců.

Možné „záchranné lano“ pro ohrožené klienty vidí Šintáková v případě, že o jejich přesunutí do jiného zařízení bude rozhodovat speciální komise, která posoudí životní situaci osob jako mimořádnou. „Do takových situací běžně spadá například požár nebo živelná pohroma, po které člověk zůstane bez jakýchkoli dalších možností na ulici. V případě, že se lidé z ubytovny 1. března ocitnou na parkovišti za ubytovnou pana Mirgy, jedná se podle mě o bezprostřední ohrožení života i zdraví, což je jedním z kritérií, která komise posuzuje,“ usuzuje Šintáková.

Podle mluvčí Olomouckého kraje Kamily Navrátilové by mohlo pomoci, kdyby se do zařizování náhradních prostor pro klienty vložila senátorka Jitka Seitlová. „Mohla by využít všech právních prostředků, které jako senátorka má,“ říká Navrátilová.

Seitlová reagovala prostřednictvím své asistentky Marie Šintákové, podle ní se již nebude v případu dále angažovat. „Paní senátorka už vše podstatné sdělila. Dříve než oslovila média, kontaktovala primátora města, krajský úřad, ministra zdravotnictví, ministryni sociálních věcí a ombudsmanku. Její role spočívala v tom, že jako senátorka upozornila na havarijní podmínky, v nichž žijí klienti ubytovny v ulici Dluhonská. Nyní by další řešení měla být na oslovených úřadech,“ řekla. V reakci na mluvčí Olomouckého kraje uvedla, že senátorka nemá ze své funkce pro tento případ širší právní kompetence oproti sociálním odborům a úřadům v regionech.