Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Lidé ztrácejí trpělivost a vybírají peníze z fondů

Česko

PRAHA Ekonomická krize stále zvyšuje neochotu lidí aktivně pracovat se svými penězi. Ti, kteří už dříve peníze ukládali hlavně v bance, jsou nyní utvrzeni ve správnosti svého postupu. Naopak lidé, kteří hojněji využívali podílových fondů, jsou nyní ve velkých ztrátách. Navzdory doporučení nyní neprodávat stále přibývají lidé, kterým už dochází trpělivost a podílové fondy i se ztrátou raději opouští.

Podle Asociace pro kapitálový trh stále pokračuje odliv úspor z podílových fondů. Za poslední dva měsíce se majetek lidí ve fondech snížil o více než šest miliard korun. „Jen málokdo dokáže v klidu sledovat, jak se jim jejich investice ve fondech znehodnocují.

Své peníze vybírají a přesouvají jinam,“ řekl Lukáš Skolek, analytik Finance.

cz.

Je ale mnoho lidí, kteří neví, jak naložit s penězi vybranými z podílových fondů. V nerozhodnosti pak lidé v současné době daleko více využívají bankovní vklady jako jakousi přestupní stanici. Že zde získají zanedbatelné úroky, je druhořadé. „Na vině je ekonomická krize a s tím spojené obavy lidí své peníze investovat, tedy využívat potenciálně výnosnější způsoby zhodnocování. Lidé dnes tolik nehledí, kolik vydělají. Rozhodující pro ně je, zda mají své peníze bezpečně uloženy a že o ně nepřijdou,“ uvedl Marek Hatlapatka, bankovní analytik společnosti Cyrrus. „Není proto divu, že lidé v daleko větší míře své finance ukládají v bankách na spořicích a termínovaných vkladech. V okamžiku, kdy se současná krize a s ní spojená negativní investiční nálada přežene, lidé začnou zase peníze z bank stahovat. A samozřejmě začnou zase investovat,“ dodal Hatlapatka. S tím, jak lidé stahují své finance z podílových fondů, nenarůstají jen vklady v bankách. Zvyšují se také objemy peněz, které mají lidé v hotovosti doma. Podle odhadů už na konci uplynulého roku měli Češi doma v hotovosti asi 60 miliard korun.

Podle Marka Hatlapatky jsou to nyní právě banky, které na současném stavu vydělávají. Současně ale upozorňuje, že si bankéři dobře uvědomují konkurenci na trhu, a tak se snaží vkladatele nalákat na nejrůznější prémiové účty.

Aby ale klienti mohli získat zajímavější úročení, často musejí splnit nějakou podmínku (například vklad v určité výši nebo na minimální dobu), případně přichází o možnost manipulace s penězi. Je pak pečlivě potřeba zvážit, zda se vklad vyplatí i přes určitá omezení. Na nezájem lidí ukládat si nestěžují ani stavební spořitelny. „Úložky klientů během letošního ledna a února meziročně narostly o téměř čtyři procenta,“ řekl Rostislav Trávníček, ředitel marketingu a komunikace Českomoravské stavební spořitelny.

„Lidé dnes tolik nehledí, kolik na úsporách vydělají. Rozhodující pro ně je, zda mají své peníze bezpečně uloženy a že o ně nepřijdou.“

Autor: