Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina 2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Goebbelsova vila, kam bral Baarovou, je pro Berlín zátěží. Nikdo ji nechce

Joseph Goebbels | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Joseph Goebbels | foto: wikimedia.org

BERLÍN Bývalá vila ministra propagandy třetí říše Josepha Goebbelse je zátěží pro jejího majitele, kterým je město Berlín. To ji odmítá prodat ze strachu, aby nemovitost nepadla do nepravých rukou. Chmurná minulost tohoto místa uvádí do rozpaků berlínský fond nemovitostí, který spravuje všechny budovy náležející městu a který si chce ponechat kontrolu nad vilou tak, že by ji dlouhodobě pronajal.

„Skutečně se obávám, aby se vila nestala poutním místem pro nacisty. Myslím, že toto riziko bychom podstupovat neměli,“ zdůrazňuje generální ředitelka fondu nemovitostí Birgit Möhringová.

Rozlehlá rezidence, ztracená uprostřed lesů v Braniborsku, leží na břehu jezera Bogensee. Nacistický pohlavár ji používal jako své venkovské sídlo, místo, kam se vždy uchýlil před shonem velkoměsta. Berlín je odsud jen 40 kilometrů, říká Christian Breitkreutz z fondu nemovitostí.

Kam bral Baarovou

Ministrovi nabídlo v roce 1936 pozemek a původní malý dům město. Goebbelse místo nadchlo a dal tam postavit rozlehlou vilu, kterou finančně podpořila filmová společnost UFA, jejímž byl absolutním vládcem. Luxusní sídlo ve tvaru U mělo soukromý kinosál a prostorné pokoje s výhledem na jezero. Goebbels tam přijímal filmové hvězdy, významné osobnosti a milenky včetně Lídy Baarové.

Veliká okna, táflování a mramorové obložení, stejně jako koupelna a to, co mělo být knihovnou, zůstaly ve svém původním stavu, říká Roberto Müller, který tam od roku 1984 působí jako hlídač. Vila se však nepoužívá, takže své začíná vykonávat vlhkost a zima.

Berlínský fond nemovitostí se v minulých letech několikrát pokoušel budovu prodat. Poslední pokus, v podobě konkurzu, skončil nezdarem loni v prosinci. Nikdo se totiž nepřihlásil.

Goebbelsova vila je tím spíše nepohodlným majetkem, že není možné tento pozůstatek neslavné německé historie využít novým způsobem: úřady bývalé NDR tam po válce daly postavit rozsáhlý komplex. Budovy postavené ve stalinském stylu z počátku 50. let poskytovaly prostory vzdělávacímu středisku kádrů mládežnické organizace východoněmeckých komunistů Svobodné německé mládeže (FDJ). Pobývali tam i mládežníci z bratrských stran Vietnamu, Kuby, Afriky a Evropy.

Čtyři hlavní budovy postavené po válce měly pokoje, konferenční sály a reprezentativní místnosti o celkové rozloze asi 1400 metrů čtverečních. To vše nyní podléhá nevyhnutelné zkáze.

„Dnes tady nefunguje topení a neteče voda, poškozeny jsou fasády a střechy a také uvnitř by toho bylo potřeba hodně opravit,“ říká Möhringová a připomíná, že by náklady byly obrovské. Zároveň se však domnívá, že tato přízračná vesnice, která se jen zřídka využívá k natáčení filmů, může mít budoucnost.

„Dnes nás zajímá jen to, aby někdo přišel s inteligentní koncepcí, aby se ujal správy nebo pronájmu těchto míst, která jsou plná historie,“ citovala ji agentura AFP. Jako příklad Möhringová uvádí vzdělávací centrum nebo hotelovou strukturu.

Zbývá problém Goebbelsovy vily, která byla spolu se čtyřmi hlavními budovami komunistické univerzity prohlášena za historickou památku. Möhringová by si přála, aby byl tento status odvolán. „Hájím důležitost toho, abychom stále cítili přítomnost dějin. Ale musíme se podle mého názoru ptát, zda je správné ponechávat některým stavbám status historické památky,“ vysvětluje.

Kdyby byla tato ochrana nad vilou zrušena, připravila by jí Möhringová radikální osud: nechala by ji zbourat.

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...

Perte, sušte, neplýtvejte: Bosch radí, jak na to
Perte, sušte, neplýtvejte: Bosch radí, jak na to

Víte, že se při péči o prádlo často zbytečně plýtvá? Nejde přitom jen o vodu nebo energii, ale například také prací prostředek. A ušetřit lze také...