27. prosince 2018 7:59, aktualizováno  8:57 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

První muž planety přešel sám Antarktidu. Táhl 170 kg zásob, ‚překonal‘ popáleniny na čtvrtině těla

Podle agentury AP má O’Brady v plánu na Antarktidě setrvat do příchodu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podle agentury AP má O’Brady v plánu na Antarktidě setrvat do příchodu... | foto: ČTK

Washington Třiatřicetiletý Američan Colin O’Brady se stal prvním člověkem, který pouze za použití vlastních sil přešel Antarktidu. Téměř 1500 kilometrů dlouhou cestu krajinou sněhu a ledu urazil za 54 dní, informovaly světové agentury. Před deseti lety přitom utrpěl popáleniny na 25 procentech těla, zejména na nohou a doktoři ho upozorňovali, že už nikdy nebude normálně chodit.

O’Brady ve středu dorazil do cíle po jedné z nejtěžších etap, kdy na jeden zátah absolvoval posledních téměř 130 kilometrů, což mu trvalo 32 hodin. „I když těch 32 hodin patřilo k nejtěžším výzvám v mém životě, zároveň byly zcela upřímně jedněmi z nejhezčích chvil, které jsem prožil,“ napsal na svém Instagramu, kde pravidelně zveřejňoval záznamy z cesty.

Potřebné zásoby si táhl na 170 kilogramů vážících saních, s nimiž překonával...
Na cestu vyrazil i proto, aby spolu s dalším dobrodruhem, Angličanem Louisem...

Potřebné zásoby si táhl na 170 kilogramů vážících saních, s nimiž překonával dlouhé pláně i větrem naváté sněhové vršky. Musel se potýkat s mrazivým počasím i sněhovými bouřemi.

„Jsme unavený, jsem vyčerpaný, ale pokračuji každým dnem dál,“ řekl americký atlet britské BBC  pár dní před koncem své výpravy. Ve chvíli, kdy tato slova do satelitního telefonu říkal, byl O’Brady zrovna uprostřed sněhové bouřky.  

Na cestu vyrazil i proto, aby spolu s dalším dobrodruhem, devětačtyřicetiletým Angličanem Louisem Ruddem uctili památku neúspěšného předchůdce Henryho Worsleye. Tento britský cestovatel zemřel před dvěma lety, když se sám pokoušel zdolat Antarktidu. Pouhých 30 mil (necelých 50 kilometrů) před koncem své cesty si Worsley zavolal pomoc, ale zemřel na selhání orgánů dříve, než se stačil dostat domů, uvedl server Mercury News.

O’Brady a Rudd vyrazili ve stejný den 3. listopadu, Angličan však zatím do cíle nedorazil. Zatímco Brit svůj záměr oznámil už v dubnu, Američan svůj plán zveřejnil až v říjnu.

Oba muži se podle serveru Newsbeez rozhodli ze svých výprav udělat soutěž teprve pár dní před startem, když se potkali v jednom baru v Chile. 

Američan v roce 2008, když byl v Thajsku, utrpěl popáleniny na 25 procentech těla, zejména na nohou. Doktoři ho varovali, že už nikdy nebude normálně chodit. Atlet se však uzdravil a kromě jiného vystoupal na nejvyšší vrchol každého kontinentu.

Podle agentury AP má O’Brady v plánu na Antarktidě setrvat do jeho příchodu, aby oslavili fakt, že jsou jedinými lidmi na planetě, kterým se podobná věc podařila.

Druhý cestovatel, Brit Louis Rudd, urazil zatím podle stránek mapujících jeho cestu asi 1300 kilometrů a je tak zhruba v 90 % cesty. Zároveň nese i vlajku, kterou měl na své cestě britský cestovatel a Ruddův kolega Worsley, na jehož počest oba muži cestu podnikají. Britský armádní kapitán před cestou odešel z armády, aby mohl na výpravu trénovat. 

Muži si všechny věci museli nést s sebou, zároveň také nesměli přijmout žádnou pomoc od lidí v polárních stanicích na Antarktidě. Pitnou vodu získávali z rozpuštěného sněhu a ledu.

Lenka Čechová, ČTK