Čtvrtek 29. října 2020svátek má Silvie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Langerová pokřtila dílo ruské básnířky, kterou ztvární ve filmu

Langerová pokřtila dílo ruské básnířky, kterou ztvární ve filmu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Langerová pokřtila dílo ruské básnířky, kterou ztvární ve filmu | foto: Johana Pošová, Prostor

PRAHA Zpěvačka Aneta Langerová v pražském knihkupectví Academia pokřtila dílo ruské básnířky Anny Barkovové. Reprezentativní výbor z autorčina díla s názvem Osm hlav šílenství veřejnosti představila rusistka a překladatelka Radka Rubilina s překladatelem Jakubem Šedivým. Přítomna byla také režisérka a scenáristka Marta Nováková.

Natáčí stejnojmenný film inspirovaný dílem Barkovové, která prožila velkou část života v gulagu. Ve filmu ji ztvární právě Langerová. „Film je před skončením natáčení. Díky lidem, kteří finančně podpořili projekt a jeho tvůrce, se bude v červnu dokončovat. Poté začne náročná postprodukce,“ řekla Langerová. Film by měl mít premiéru na podzim 2016.

Dílo Barkovové, která strávila přes dvacet let života v sovětských lágrech a ve vyhnanství, vychází česky poprvé. Kniha obsahuje poezii, prózu, deníky a korespondenci ruské spisovatelky, která byla za svou tvorbu třikrát uvězněna, naposledy v roce 1956. „Jedná se o jednu z postav ruské literatury, jejíž jméno mělo být zapomenuto. Básně a korespondence pocházejí ze složek KGB,“ uvedla Rubilina. 

Překladatelé Jakub Šedivý a Radka Rubilina  Aneta Langerová a režisérka Marta...

Překladatelé Jakub Šedivý a Radka Rubilina, Aneta Langerová a režisérka Marta Nováková.

Spisovatelská dráha Barkovové (1901-1976) se zpočátku vyvíjela slibně. Už v roce 1922 vyšla její první básnická sbírka Žena s předmluvou lidového komisaře pro vzdělání Anatolije Lunačarského, který jí také zajistil práci v moskevské Pravdě a ubytování v Kremlu. Kvůli kritice panského života kremelské smetánky však záhy upadla v nemilost a dveře Kremlu se pro ni navždy zavřely. 

Aneta Langerová (vlevo) s režisérkou Martou Novákovou při natáčení.
8 hlav šílenství. Aneta Langerová jako Anna Barkovová, ruská básnířka, která...

Od konce dvacátých let mezi její hlavní témata patřil hladomor, zatýkání a všeobjímající strach. Pozdější poezie psaná v lágru a ve vyhnanství nabývá niternější podoby. V próze, psané především ve vyhnanství, zachycuje podstatu zla, diskutuje se svými postavami o smyslu existence a zobrazuje jejich vykořeněnost a nesvobodu. Její texty vyjadřují naprostou nedůvěru k jakýmkoliv ideologiím a patosu.

Systém koncentračních a nápravně-pracovních táborů začal v Sovětském svazu vznikat od roku 1919, nejvíce se rozvíjel za Stalinovy vlády. Gulag je zkratka pro Hlavní správu táborů. Historici odhadují, že tábory prošlo 15 až 18 milionů vězňů, z nichž nejméně 1,5 milionu tam zemřelo.

,

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!