Čtvrtek 13. srpna 2020svátek má Alena 30 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

ASI.JATKA: Kdo troubí, ten jede. Jak se to má s cinkáním a nadávkami na pražské náplavce

Do Thu Trang | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Do Thu Trang | foto: Alena Pecháčková, Lidovky.cz

Laskavost a vzájemná ohleduplnost se vyplácí. Život pak plyne tak nějak harmoničtěji. Říká se, že ti, kteří si zaslouží laskavý přístup nejméně, ho potřebují nejvíce. Tak třeba tenhle pán, u kterého bylo tuhle poučku děsně jednoduché zapomenout.

Jeli jsme s kamarády na kole po pražské náplavce, jela jsem jako třetí, před námi byl po celé délce chodníku roztažen pár se psy, tak jsem cinkla na zvonek, abych dala vědět, že jedeme. Takové to cinknutí alá “s dovolením”. Jenže jsme se komunikačně minuli.

Do Thu Trang
Do Thu Trang

Pán na nás v tom mžiku spustil salvu sprostých slov a velmi agresivně dorážel na chudáka kamaráda, který jel první, že co na něj (*sprostá slova zde*) zvoníme, když jsme na chodníku. Trošku chodci sklaplo, když jsme ukázali na ceduli cyklostezky (pozn. diskuzi opravuji na pěší zónu s povolením pro vjezd kol). Víte, tam mezi Výtoní a Palačákem, kde se za normálních okolností lidi sobě vyhýbají bez blbých keců.

Byl to prototyp postaršího cholera nebo člověka se slabým srdcem (možná se chudák mého zvonku opravdu tolik lekl), který navíc ve své ješitné nevědomosti reagoval dost nepřiměřeně. No nestalo se vlastně nic, jen by moje tepovka zvládla rozsvítit žárovku.

V Asii lidé zvoní, aby dali vědět, že jedou, že zatáčí, předjíždí, zdraví, že jsou účastníky provozu. Kdo troubí, ten jede. Ohleduplnost v chaosu. Žádné agresivní troubení, jen informace, že se blížíte. Přivedlo mě to k myšlence, že kdybychom tady nepoužívali a nečetli cinkání či troubení jako Jeď, *sprosté slovo zde*! (případně Uhni, debžote), nýbrž jako S dovolením, případně Jeduuu, jezdilo by se nám všem o kus plynuleji. Co kdybychom to zavedli místo nadávek a fakáčů?

Update z diskuze: Kdybychom to zvládli japonským stylem, tedy bez hlasitého troubení (hluk ve městě) a bez nadávání (lepší na nervy), bylo by to ještě o velkej kus lepší!

Do Thu Trang

Patří ke generaci Vietnamců v Česku, kteří každodenně porovnávají rozdíly - ty kulturní i generační. Narodila se ve Vietnamu. Do Česka přicestovala s rodinou jako pětiletá a dlouhou dobu vyrůstala v české rodině. Na střední škole chtěla být diplomatkou, potom ale vystudovala Marketing a PR a Česko-německá studia na Karlově univerzitě. Sama o sobě píše, že se pohybuje kolem marketingu, startupů, copywritingu a IT. O svém životě v Česku píše na blogu Asijatka.cz. Je svobodná, bezdětná, má české a vietnamské občanství.

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

Vila Na Zátorce 13 (Praha, 26. července 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Petr Arenberger, kožní lékař a ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Pavel Paska | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...

120 maminkám rozdáváme BEBA Comfort 2. Nenechte si to ujít!
120 maminkám rozdáváme BEBA Comfort 2. Nenechte si to ujít!

Díky špičkovému výzkumu a vývoji jsme v Nestlé dokázali vyvinout recepturu se strukturami oligosacharidů, probiotik a optimalizovanou bílkovinou...