29. října 2019 5:37 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

ASI.JATKA: Krajánek aneb Kde a jak potkat Vietnamce?

Do Thu Trang | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Do Thu Trang | foto: Patrik Sobek

Ráda vidím, že se rybníček s vietnamskými organizacemi – těmi oficiálními i neoficiálními – trošku zvětšil. Diverzita názorů, ale podobné cíle – snaha o přiblížení naší kultury vám, dychtivým konzumentům. Za vydatné pomoci několika přátel a známých posílám do světa přehled “tuzemských” iniciativ nebo projektů, které mají co do činění s vietnamskou komunitou v České republice.

Některé fungují pouze pro krajany, některé se snaží propojovat, vzdělávat a sdružovat napříč kulturami a zeměmi. A protože těch organizací je tolik, kolik je druhů brambůrek v každé večerce, uděláme to evidentně na několik dílů.

Českobudějovický festival Ahoj Việt Nam!
S touhle partou středoškoláku a vysokoškoláků jsem se potkala minulý rok. Pozvali mě na parádní akci na tom jejich velkým hranatým náměstí a od té doby se občas shledáme na nějaké akci v Praze. Je skvělý vidět, že se podobné akce propojují nejen Čechy a Vietnamce, ale také vietnamské děti s jejich rodiči a otevírají dialog na kulturní i osobní rovině. Navíc se tenhle celodenní festival koná mimo Prahu. No jo, nesdružujeme se jen v Sapě nebo na VŠE.

Association of Young Vietnamese Entrepreneurs (AYVE)
Podnikání máme jako Vietnamci v krvi, nehledě na to, v jakém koutu světa se nacházíme. AYVY z.s. sdružuje mladé vietnamské podnikatele a propojuje s “evropským podnikatelským prostředím” a naopak. Vězte, že tohle bude “více než jen večerka.”

Do Thu Trang
Do Thu Trang

Medviet
Spolek (nejen) vietnamských mediků s huňatým názvem funguje na Karlovce už více než 6 let. Pomáhají překlenovat jazykovou bariéru mezi vietnamským pacientem a doktorem, což je mimochodem téma na samostatný článek. Dále chystají pro komunitu různé vzdělávací a preventivní akce typu Dny zdraví na Sapě. V budoucnu vás čeká rozhovor o tom, jak Vietnamci přistupují ke zdraví. Hooodně hutný téma.

Sapa Trip
Kreativní parta mladých banánů, kteří provádí po Sapě s fundovaným výkladem a historkami z nadsvětí. Taktéž organizují autentyš výlety do Vietnamu s vietnamistou Ducem (který má nezapomenutelný hlas), píšou blog a natáčí videa například o tom, že si místo polévky pho občas v restauraci omylem objednáváte lehkou děvu. No to je vám podobné!

Do Thu Trang

Patří ke generaci Vietnamců v Česku, kteří každodenně porovnávají rozdíly - ty kulturní i generační. Narodila se ve Vietnamu. Do Česka přicestovala s rodinou jako pětiletá a dlouhou dobu vyrůstala v české rodině. Na střední škole chtěla být diplomatkou, potom ale vystudovala Marketing a PR a Česko-německá studia na Karlově univerzitě. Sama o sobě píše, že se pohybuje kolem marketingu, startupů, copywritingu a IT. O svém životě v Česku píše na blogu Asijatka.cz. Je svobodná, bezdětná, má české a vietnamské občanství.

Viet Up
Neziskovka, která (nejen) pořádá můj oblíbený Banán fest. Letos se koná v Kampusu Hybernská v sobotu 26.10. . Určitě ho nemiňte, podle programu je vidět, že se akce každým rokem rozrůstá – letos budou přednášet například Ha Thanh Špetlíková nebo Duong Jirásková. Doporučím také hudební vystoupení na bambusový xylofón. A vězte, takový insider tip – ideální místo pro seznámení chtivé. Navíc je to příležitost pro milovníky Asie ukázat jejich žlutou stránku.

Vietnamec na kost
Nemůžu vás tu nechat bez zmínky na naši dobročinnou aktivitu. Před rokem a něco jsme se spojili s IKEMem, Medvietem a markeťákem Vítkem Jandou a vytvořili iniciativu Vietnamec na kost. Naším cílem je rozšířit povědomí o potřebě vietnamských dárců kostní dřeně, ale i získávání nových registrovaných z řad mladých Vietnamců žijících v České republice.

Ambasadory projektu jsou podnikatel Manh Tung, Youtuberka Bé Ha, herečka Ha Thanh Špetlíková, moje maličkost a podnikatel Vu Hoang Anh. Všecko děláme zadarmo. Jsme přece dobráci od kosti.

A tím se prozatím loučím. Příště o organizacích, které budete pravděpodobně znát méně.

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

„Když se něco naučíte rychle, váš mozek bude mít tendenci pamatovat si to... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...