Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

ASI.JATKA: Onomatopoie po vietnamsku. Jaké zvuky vydávají zvířata?

Do Thu Trang | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Do Thu Trang | foto: Vasily Kostomarov

V předtáčce silvestrovského pořadu Lucie Výborné jsem byla součástí trojlístku hostů. Takových externistů, řekla bych. Seděli jsme s britským vědcem Michaelem Londesboroughem a „Italem v kuchyni” Emanuelem Ridim a povídali si o různém pojetí Vánoc, tradicích a rozdílech. Ty se ukázaly hlavně ve chvíli, kdy se paní Výborná zeptala, jak dělají zvířata v našich jazycích (točili jsme se kolem pohádek).

Oba přítomní pánové probouzeli svoje vnitřní zoo, já jsem dost zaostávala. Takže jsem teď našla pár vietnamských citoslovcí, abych i já mohla rozumět “našemu” zvířectvu. A sdílím. Předpokládám, že se mohou lišit i podle severovietnamského, středovietnamského a jihovietnamského přízvuku.

Do Thu Trang
Do Thu Trang

Kočka – Meo meo, ale prej když je ztracená nebo hladová, prej dělá Ngao.

Pes – Gâu gâu.

Žába – Quệch quệch nebo Ếch ộp.

Kráva – Ùm bò.

Slepice – Cục tác [Kukták].

Kohout – Ò ó o o.

Ovce – Ba, bà, nebo Be be.

Prase – Ụt ụt nebo ủn ỉn.

Kůň – Hí hò.

A had je takový univerzál – Ssssssssss.

Ale nejvíce jsme se nasmáli při citoslovci kýchání.

V angličtině Achooo, v italštině Etciù. A vietnamsky Hắt xì hơi! (hátsíhoj). Tak teda Na zdraví! A pěknej advent plnej hezkejch zvuků.

Zdrojem pro vietnamskou zvířečtinu (řečtinu?!) byly stránky www.michellerobinla.com a vietnamesepod101.com. Rozhovor bude online na konci roku.

Do Thu Trang

Patří ke generaci Vietnamců v Česku, kteří každodenně porovnávají rozdíly - ty kulturní i generační. Narodila se ve Vietnamu. Do Česka přicestovala s rodinou jako pětiletá a dlouhou dobu vyrůstala v české rodině. Na střední škole chtěla být diplomatkou, potom ale vystudovala Marketing a PR a Česko-německá studia na Karlově univerzitě. Sama o sobě píše, že se pohybuje kolem marketingu, startupů, copywritingu a IT. O svém životě v Česku píše na blogu Asijatka.cz. Je svobodná, bezdětná, má české a vietnamské občanství.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...