10. května 2016 16:16 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Assange dostal koťátko, aby mu nebylo na ambasádě smutno

Zakladatel serveru Wilileaks Julian Assange. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zakladatel serveru Wilileaks Julian Assange. | foto: Reuters

LONDÝN Aby se necítil na ekvádorském velvyslanectví v Londýně tak osaměle, dostal Julian Assange od svých dětí kotě. Informovala o tom dnes agentura AP. Zakladatel serveru Wikileaks žije na zastupitelském úřadu jihoamerické země v Británii již od roku 2012.

Kočku Assange dostal jako dárek od svých dětí. Jméno sice zatím nemá, zato má už vlastní twitterový účet (@EmbassyCat).

Assange se na ekvádorské velvyslanectví uchýlil před čtyřmi lety z obavy, že jej Londýn vydá do Švédska, kde čelí obvinění ze znásilnění. Assange veškerá obvinění odmítá a tvrdí, že v pozadí je snaha vydat ho justici Spojených států, jejichž tajnou vládní dokumentaci server WikiLeaks zveřejnil.

Projekt WikiLeaks vznikl v roce 2006 a od začátku se zaměřoval na zveřejňování tajných vládních dokumentů. Velký rozruch způsobil v roce 2010, kdy zpřístupnil tajné americké dokumenty o válce v Iráku či v Afghánistánu.

WikiLeaks zveřejnil na čtvrt milionu tajných dokumentů, které mapují fungování americké diplomacie od roku 1966 až do února 2010. Mimo jiné obsahují důvěrnou komunikaci více než 270 zastupitelských úřadů USA po celém světě.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz