Úterý 11. srpna 2020svátek má Zuzana 29 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Australanka žije v koruně eukalyptu. Protestuje proti kácení lesů

Eukalyptus,ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eukalyptus,ilustrační foto. | foto: Wikipedia.org

SYDNEY Ochránkyně přírody Miranda Gibsonová žije 12 měsíců v koruně eukalyptu v Tasmánii a prožije tam už druhé Vánoce. Protestuje tak proti plánům na kácení tasmánských lesů. Do koruny se dívka vyšplhala s pomocí lan loni 14. prosince a od té doby se její noha nedotkal země.

Jídlo si tahá lany nahoru a odpad spouští dolů. Energii jí poskytuje solární panel, který jí umožňuje uvařit si i udržet v chodu počítač.

Její jediné poselství zní: Tento les potřebuje ochranu. "Sedím tady na té plošině 60 metrů nad zemí. Premiérka Julia Gillardová před čtyřmi měsíci slíbila, že tyto stromy kolem mne budou chráněny," říká Gibsonová do kamery a ukazuje na koruny v okolí.

Patří k aktivistům, kteří vedou kampaň proti kácení v tasmánských lesích. Vláda tvrdí, že mnohé oblasti jsou chráněny, ale také to, že těžba dřeva poskytuje lidem práci.

Australanka Miranda Gibsonová žije v koruně eukalyptu.

Australanka Miranda Gibsonová.

Gibsonová je přesvědčená, že neprožila rok života ve svém hnízdě nadarmo. "Byl to neuvěřitelný a úžasný rok tady nahoře... Zůstanu tady, dokud se tomuto lesu nedostane ochrany, kterou potřebuje," říká pro BBC. Jenomže někdy je to náročné - zrovna na Mirandiny narozeniny začalo sněžit.

Dole na zemi její kolegové protestují obvyklejším způsobem. Dohoda, která by splnila jejich požadavky, ale zatím není v dohledu. Takže Miranda říká, že je připravena strávit v koruně nejen další Vánoce, ale třeba i další rok.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

STAPO mechanizace s.r.o.
Automechanik

STAPO mechanizace s.r.o.
Praha
nabízený plat: 15 000 - 25 000 Kč