Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Baldachýn pro papeže ne a ne postavit. Vítr mu nepřál

Papež Benedikt XVI. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papež Benedikt XVI. | foto: ČTK

BRNO V moravské metropoli vrcholí přípravy na příjezd papeže Benedikta XVI. Tento týden už dělníci začali upravovat areál u letištní plochy v Brně, kde bude Svatý otec 27. září sloužit mši. V sobotu měli vztyčit baldachýn nad pódiem, a přestože devadesátitunový jeřáb dorazil včas, práci však zhatil vítr.

"Po marných pokusech a dlouhém čekání baldachýn zůstal zatím ležet na zemi. Dostat nahoru se pokusíme v neděli, kdy má být snad lepší počasí,” uvedl Karel Vetchý z letiště.

Baldachýn, který překryje pódium, má rozměry 25 krát 17 metrů a je potřeba ho dostat do výše asi dvanácti metrů. Celá konstrukce pak váží okolo sedmnácti tun. Hotová konstrukce by měla odolat náporům větru o rychlosti více než 100 kilometrů za hodinu.

Celou plochu už nyní střeží policie a veřejnost se tam nedostane. "Na ploše, kde bude bohoslužba konat, dělníci už zpevnili plochu a vybudovali komunikaci pro papamobil. Hotovy jsou i obslužné komunikace pro příchod poutníků,” popsala mluvčí biskupství Martina Jandlová.

Už jsou také vytýčeny jednotlivé sektory, na které bude celá plocha rozčleněna. Každý je velký zhruba jako běžné fotbalové hřiště, celkem jich bude pětadvacet a do každého se vejde na šest tisíc lidí. Celý areál má kapacitu asi 120 tisíc lidí, počítá se i s rezervou pro poutníky, kteří přijedou bez přihlášení až na místo. Koncem příštího týdne bude v areálu vztyčena desetimetrová kotva jako symbol naděje. 

Papežská návštěva si vyžádá i rozsáhlá omezení v dopravě. Dálnice D1 bude od 203. kilometru po křížení s dálnící D2 v obou směrech uzavřena. Na její ploše budou parkovat autobusy, kterých podle odhadu mělo přijet asi dva tisíce.

V neděli se baldachýn vztyčit podařilo

Na brněnském letišti v neděli dělníci pomocí jeřábů vztyčili konečně obrovský baldachýn, který zastřeší pódium pro mši papeže Benedikta XVI. Baldachýn pokrývá speciální bílá plachtovina.

 

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Ušetřila jsem při online nákupech vánočních dárků. Jak se mi to podařilo?
Ušetřila jsem při online nákupech vánočních dárků. Jak se mi to podařilo?

A je to zase tady! Vánoce jsou za rohem. A zvláště pokud se chystáte pořídit nějaké dárky přes internet, rozhodně se vyplatí nakupovat ještě před...