Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Bratři Saudkové, dvojí 'zjevení' v české kultuře, oslaví 75 let

Lidé

  12:30
Česká umělecká scéna snad nikdy nezažila pozoruhodnější dvojici, než jsou bratři Kája a Jan Saudkovi. Dvojčata a dvě jedinečné osobnosti, hodně podobné i hodně jiné. Jan, originální a světově známý fotograf, malíř a spisovatel, který má osm dětí nejrůznějšího věku a na prahu 75. narozenin stále náruživě užívá života. A Kája, slavný český výtvarník a nekorunovaný král českého komiksu, jenž se už čtyři roky pohybuje v bezčasí mezi životem a smrtí.

Zleva Karel Saudek, významný český výtvarník a kreslíř, Jan Saudek, významný český fotograf (archivní fotografie z roku 2005). foto: ČTK

Z obou bratří je Jan ten mladší a větší exhibicionista, rád si vytváří obraz fanfaróna a bonvivána, který sám sebe vyzdvihuje i shazuje zároveň. A Kája je ten starší a civilnější. Oběma shodně se podařilo vytvořit si výrazně osobitý umělecký rukopis.

Podivuhodný příběh bratří Saudků se začal 13. května 1935. Tehdy se bankovnímu úředníkovi a jeho ženě v Praze narodila dvojčata Karel a Jan. Roku 1939 začala v Evropě druhá světová válka a bratři v útlém věku zažili německou okupaci Prahy. Na konci války se kvůli židovskému původu dostali do speciálního koncentračního tábora pro dvojčata. Jen náhodou vyvázli živí a přežili válku i hrůzy holokaustu.

Fotograf Jan Saudek.

Po válce je zaujala estetika amerických superhrdinských komiksů. A sami se postupně stali vládci mediálního impéria, jehož výstupy obvykle v nákladu jednoho výtisku neopouštěly okruh přátel. Kája psal a kreslil komiksový časopis, s bratrem vytvářeli komentované fotografie, dnes pozoruhodné ve všech ohledech. Též plakáty, kresby pro kanoistický oddíl, v němž oba získali svá pevná ramena, či stránky z fiktivního časopisu Dutá fráze bezduchého kýče. Byly vyvedeny v zářivých barvách, které koketovaly se vztahem tehdejší oficiální kultury ke všemu, co měli Saudkové rádi.

Až později se jejich cesty rozešly. Jan objevil svoji slavnou oprýskanou zeď a snímky nahých žen nejrůznějších postav, vah i věku před ní jej natrvalo proslavily doma i za hranicemi. Od roku 1977 své fotografie koloroval. Před lety se ale rozhodl, že v Česku přestane své fotky vystavovat. Dnes si více rozumí se štětcem a paletou, maluje prý své fotografie.

Fotograf Jan Saudek.

Je jedním z nejznámějších českých fotografů ve světě a získal řadu ocenění, mimo jiné i rytíře čestné legie. Celý život je mu vlastní výjimečná energie a kreativita. Kdysi dřel desítky let ve fabrice a vedle toho soustavně fotil. Po listopadu 1989 se stal celebritou, začal hodně vydělávat i exhibovat. Dnes pije, sportuje a maluje, nadále plodí děti a obšťastňuje ženy.

Král českého komiksu
Kája Saudek začal první komiksy malovat v 60. letech. Krále českého komiksu z něj vytvořil jeho nezaměnitelný styl: pevná, dynamická linka, nadsázka, ironický odstup, erotika a osobitý humor. Svobodomyslná kreativita šedesátých let sálá z celkové uvolněnosti jeho grafik i ilustrací. Jeho komiks Muriel a andělé z roku 1969 byl vloni vyhlášen nejlepším českým komiksem.

Do dějin filmu vstoupil jeho výtvarný doprovod k některým snímkům,
například vynalézavě animované titulky k filmu Václava Vorlíčka Kdo chce zabít Jessii? či k filmu Oldřicha Lipského Čtyři vraždy stačí, drahoušku. Kája Saudek je nejen výjimečný kreslíř, ale i "lettrista", malíř písma. V druhé polovině 60. let začal významně experimentovat v oblasti typografie. Typy písma, které použil v časopise Pop Music Express, odrážely mimo jiné i psychedelii spojenou s bigbeatovou kulturou a hnutím hippies. Své grafické a typografické schopnosti uplatnil i při výzdobě interiérů pražských klubů.

Životem obou bratrů prošla pěkná řádka žen. Zatímco Kája měl k tomu celý život jednu hodně tolerantní manželku Johanu, Jan byl třikrát ženatý, má celkem osm dětí a čeká deváté. Dodnes si zakládá na pověsti sexuálního dravce. Miloval prý spoustu žen, obdivoval stovky krásek, prožil mnoho vztahů. Ale jen jednu lásku. "Skutečnou láskou byl můj bratříček Karel," prohlásil jednou. "Tedy v letech 1935 až 1966, pak jsem jej začal ztrácet."

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...