Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Brit jako první na světě sám non-stop překonal na veslici Pacifik

John Beeden | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy John Beeden | foto: Twitter Johna BeedenaReprofoto

LONDÝN Po 209 dnech na moři se stal John Beeden prvním člověkem, který sám dovesloval bez přestávky ze Severní Ameriky do Austrálie. Ze San Franciska vyplul tento třiapadesátiletý Brit žijící v Kanadě 1. června a vesloval v průměru 15 hodin denně.

„Neuvědomil jsem si, jak to bude těžké,“ řekl drobný šlachovitý sportovec médiím poté, co v neděli dorazil do australského přístavního města Cairns.

Doufal prý, že do Austrálie připluje už minulý týden, ale zpomalilo jej špatné počasí.Beeden pokořil 6100 námořních mil, tedy 11.297 kilometrů.

Během plavby prý přišly okamžiky, kdy si myslel, že nebude moci pokračovat. „Být prvním člověkem, který něco takového dokázal, je ohromné, ještě si to ani neuvědomuji,“ řekl Beeden, který už má za sebou stejnou cestu přes Atlantský oceán.

Přes Pacifik se podle BBC uskutečnilo zhruba devět plaveb na veslicích. Některé probíhaly po etapách a další odstartovaly z Jižní Ameriky. V letech 1971-1972 úspěšně veslovali přes Tichý oceán John Fairfax a Sylvia Cooková a stali se tak prvními lidmi, kterým se něco takového podařilo. Dvojice ale během plavby dělala přestávky. V roce 1983 se o první sólo veslování přes Tichý oceán pokusil Peter Bird. Vyplul rovněž ze San Franciska, ale po 294 dnech ho muselo zachránit australské námořnictvo.

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...