Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid -4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Brit jako první na světě sám non-stop překonal na veslici Pacifik

John Beeden | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy John Beeden | foto: Twitter Johna BeedenaReprofoto

LONDÝN Po 209 dnech na moři se stal John Beeden prvním člověkem, který sám dovesloval bez přestávky ze Severní Ameriky do Austrálie. Ze San Franciska vyplul tento třiapadesátiletý Brit žijící v Kanadě 1. června a vesloval v průměru 15 hodin denně.

„Neuvědomil jsem si, jak to bude těžké,“ řekl drobný šlachovitý sportovec médiím poté, co v neděli dorazil do australského přístavního města Cairns.

Doufal prý, že do Austrálie připluje už minulý týden, ale zpomalilo jej špatné počasí.Beeden pokořil 6100 námořních mil, tedy 11.297 kilometrů.

Během plavby prý přišly okamžiky, kdy si myslel, že nebude moci pokračovat. „Být prvním člověkem, který něco takového dokázal, je ohromné, ještě si to ani neuvědomuji,“ řekl Beeden, který už má za sebou stejnou cestu přes Atlantský oceán.

Přes Pacifik se podle BBC uskutečnilo zhruba devět plaveb na veslicích. Některé probíhaly po etapách a další odstartovaly z Jižní Ameriky. V letech 1971-1972 úspěšně veslovali přes Tichý oceán John Fairfax a Sylvia Cooková a stali se tak prvními lidmi, kterým se něco takového podařilo. Dvojice ale během plavby dělala přestávky. V roce 1983 se o první sólo veslování přes Tichý oceán pokusil Peter Bird. Vyplul rovněž ze San Franciska, ale po 294 dnech ho muselo zachránit australské námořnictvo.

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou
Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou

S kolegyněmi v redakci jsme měly možnost vyzkoušet polévky Prestó, které jsou opravdu rychlé na přípravu a usnadní vám přemýšlení nad tím, co...