13. července 2013 17:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Británie netrpělivě čeká na královského potomka

Princ William s manželkou Kate. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Princ William s manželkou Kate. | foto: ČTK

LONDÝN Británie a potažmo celý svět napjatě čekají na zprávu o narození prvního potomka prince Williama a jeho manželky Kate, Buckinghamský palác je ale tradičně velmi diskrétní. A tak vůbec není jisté, kdy onen den D skutečně nastane.

Ačkoli britský bulvár přišel s informací, že porodní termín vévodkyně z Cambridge připadá už na tuto sobotu, mohou desítky novinářů před londýnskou porodnicí klidně čekat až do srpna. Ve své reportáži o tom napsal americký deník The New York Times.

Jediná oficiální informace o termínu narození následníka britského trůnu je stará už půl roku. Královský palác tehdy ve strohém prohlášení uvedl, že "vévoda a vévodkyně z Cambridge v červenci očekávají narození potomka".

PSALI JSME:

Žádné další upřesnění nepřišlo, a tak už od prvního červencového dne před soukromým křídlem londýnské nemocnice St. Mary pro jistotu hlídkují novináři a televizní štáby.

Čekání přitom může být velmi dlouhé - porod totiž může přijít klidně i dva týdny po termínu, který podle širokého vymezení královského paláce může být i v poslední červencový den. S přibývajícím časem bude novinářů přibývat a vzrušení v jejich řadách nejspíš vyvolá každý vrtulník, který v nemocnici přistane - bez ohledu na to, jestli na palubě poveze vévodkyni nebo jen "řadového" pacienta.

Porodní mánie zachvátila Velkou Británii.

Porodní mánie zachvátila Velkou Británii.

Buckinghamský palác bude o velké rodinné události informovat velmi zdrženlivě, zdůraznila jeho mluvčí. "Nebudeme zveřejňovat, jak se tam (do porodnice) vévodkyně dostane. Až bude bezpečně uvnitř, potvrdíme, že je tam," řekla stroze. Velmi tradiční cestou se pak svět dozví i zprávu o narození dítěte.

Dokument o narození, který odhalí pohlaví královského potomka, podepíše šéf lékařského týmu, doktor Marcus Setchell, a ten pak poputuje do královského paláce. Starosvětsky - v podobě listu papíru - bude vystaven na stojanu za branami Buckinghamského paláce, kde si ho budou moci přečíst všichni kolemjdoucí. Zároveň bude zpráva vyslána i elektronickou cestou. "Nemáme v úmyslu to zveřejňovat nejdříve na Twitteru," sdělila mluvčí.

Není také jasné, kdy rodiče odhalí, jaké svému miminku vybrali jméno. Prozatím zvědavým Britům musí stačit pouze kurzy vypsané sázkovými kancelářemi: u těch prozatím vedou jména Elizabeth, Alexandra, Charlotte a Diana pro případnou holčičku, a George a James pro chlapce.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!