Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Bruniová má být modelem pro sochu, lidé se bouří

Lidé

  7:00
Ve Francii vyvolal bouřlivou polemiku návrh starosty města Nogent-sur-Marne, který chce pomníkem s podobou první dámy vzdát hold italským dělnicím.

Francouzská první dáma. Carla Bruniová-Sarkozyová (na snímku z ledna) se před sňatkem s prezidentem živila jako modelka. Zpěvu se věnuje doposud. foto: Reuters

Třicetitisícové město Nogent-sur-Marne východně od Paříže se rozhodlo postavit památník ženám, které v minulosti pracovaly v místní továrně na peří. Samotný nápad by zřejmě nevyvolal velký rozruch nebýt toho, že si starosta Jacques J. P. Martin za model pro sochu vybral francouzskou první dámu Carlu Bruniovou-Sarkozyovou. Přišlo mu to jako elegantní řešení, neboť Bruniová je původem Italka a právě italské ženy do Nogentsur-Marne nejvíce přijížděly za prací. Od té doby tu žije početná italská komunita.

Podle plánů zveřejněných listem Le Parisien jde o bronzovou sochu vysokou okolo dvou metrů a vytvořit ji má francouzská sochařka Elisabeth Cibotová. Mezi její práce patří například 4,5 metru vysoká socha papeže Jana Pavla II. v Lyonu. Rozpočet je odhadován na 82 tisíc eur, přičemž radnice zaplatí sumu 41 tisíc eur.

"Urážka italských dělnic"

Blízká spolupracovnice BruniovéSarkozyové médiím anonymně prozradila, že první dáma slíbila být pro dílo modelem, protože obdivuje práci Cibotové. "Nikdy ale nepočítala s tím, že se zveřejní její jméno," poznamenala. "Modeling je její bývalá práce, už se tím neživí, ale často dostává nabídky, které obvykle přijme, ale nikdy za to nechce peníze," dodala.

Na první pohled umělecký projekt se už náležitě zpolitizoval. Ve Francii se blíží prezidentské volby a Nicolas Sarkozy nemá zrovna nejlepší vyhlídky na znovuzvolení. Starosta Jacques J. P. Martin je členem vládního Svazu pro lidové hnutí (UMP). Mezimístními politiky se proslýchá, že Martin nechal o stavbě památníku hlasovat, ani slovem však nezmínil, že předlohou bude Bruniová-Sarkozyová. Nevoli však vzbuzuje i pramalá podobnost mezi prezidentovou manželkou a zaměstnankyněmi továrny na peří. "Je to urážka italských dělnic, přisuzovat jim tvář tak bohaté osoby. Nemám nic proti Carle Bruniové-Sarkozyové, ale není to zrovna reprezentantka světa pracujících," nechal se slyšet místní příslušník socialistů William Geib.

Starosta v pondělí ráno vystoupil na svoji obranu. Na stanici Europe 1 zdůraznil, že nejde o sochu Carly Bruniové, nýbrž o "poctu italským přistěhovalkyním z 19. století". "Rozhodli jsme se udělat současnou sochu, která by symbolizovala italskou ženu (...) Řekli jsme si, že by bylo dobré získat souhlas první dámy, která je rovněž italského původu, aby dílo získalo aktuální nádech," řekl Martin s tím, že se tak zároveň utuží francouzsko-italské přátelství.

Podle svých slov u sochy jméno Carly Bruniové-Sarkozyové uvedeno nebude a nemá v úmyslu ji ani zvát na její slavnostní odhalení, které se uskuteční v průběhu měsíce května.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.