19. července 2010 9:56 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Bude ze Streepové Thatcherová? Film ji ukáže s demencí

Meryl Streep | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Meryl Streep | foto: ČTK

LONDÝN/PRAHA Oscarová herečka Meryl Streepová má v životopisném snímku ztvárnit Margaret Thatcherovou. Potomci bývalé britské premiérky jsou však znepokojeni filmovým scénářem.

Představa oblíbené americké herečky Meryl

Streepové

v křesle britské ministerské předsedkyně nadchla světová média – záměr natočit životopisný snímek, v němž by držitelka dvou Oscarů a bezpočtu dalších hereckých cen ztvárnila baronku Thatcherovou, oznámila filmová společnost Pathé Films již před pár týdny. Ale dříve, než stihla stanovit termín natáčení a distribuce do kin, ozvali se potomci bývalé premiérky, dvojčata Carol a Mark Thatcherovi. Jsou prý pohoršeni scénářem filmu, který ukazuje baronku jako duševně nemocnou stařenu.

Ve scénáři s názvem The Iron Lady (Železná Lady) má být baronka Thatcherová vykreslena jako žena trpící stařeckou demencí, která se ohlíží za svou hvězdnou politickou kariérou se zármutkem, jak uvedl v sobotním vydání redaktor britského listu The Daily Telegraph. Když je o samotě, mluví nahlas k manželovi – Siru Denisi Thatcherovi, neuvědomujíc si, že již zemřel, popsal deník jednu z pasáží chystaného snímku.

Externí obrázek

Ředitel společnosti Pathé k tomu uvedl, že se chystaný film pokouší vystihnout životní pocity baronky Thatcherové v posledních letech a že poukazuje na triumfy její kariéry stejně jako na osobní problémy.

"Carol a Mark Thatcherovi jsou zděšeni z informací, kterých se jim o filmu dostalo," uvedl podle britských médií důvěrný přítel barončiny rodiny. "Scénář považují za levicově motivovanou smyšlenost. K záležitosti se však přímo vyjadřovat nechtějí – mají strach, že by filmu nakonec sami udělali reklamu," dodal.

Ředitel Pathé Films Cameron McCracken připustil, že jde zčásti o fikci, ujistil však, že celkové vyznění filmu je pravdivé a nepřekračuje meze dobré morálky. "Je to snímek o moci a o ceně, která se za moc platí. V tomto smyslu je scénář příběhem každého člověka, který někdy musel balancovat na pomezí soukromého života a veřejného působení," uvedl McCracken a dodal, že s otázkou duševního zdraví baronky Thatcherové bude ve filmu nakládáno velmi citlivě.

Zprávy o příznacích duševní slabosti dnes čtyřiaosmdesátileté Margaret Thatcherové oběhly svět poprvé před dvěma lety. Jediná žena v historii na postu britského ministerského předsedy, jež si za své rozhodné vystupování na poli mezinárodních vztahů vysloužila přízvisko Železná Lady, doposud nepravidelně zasedá ve Sněmovně lordů. Opravňuje ji k tomu doživotní titul baronky z Kestevenu. Funkci premiérky konzervativní vlády zastávala v letech 1979–1990. Její manžel Sir Denis Thatcher zemřel roku 2003.

Přes roztrpčení dvojčat Carol a Marka Thatcherových přijímá veřejnost – alespoň prostřednictvím webových blogů a diskusí – nápad na životopisný snímek v hlavní roli s Meryl Streepovou s nadšením. Filmoví fanoušci jsou na příběh ze zákulisí politického života Thatcherové zvědaví a věří, že by jednašedesátiletá herečka za ztvárnění Železné Lady mohla získat svého třetího Oscara. Snímek bude režírovat Phyllida Lloydová, která Streepovou angažovala již v muzikálovém filmu Mamma Mia! (2008).

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?