1. prosince 2017 12:42 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Bývalý člen Ready Kirken čelí obvinění z milionových podvodů. Hrozí mu vězení

Policie ČR | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie ČR | foto: Reprofoto

RYCHNOV NAD KNĚZNOU Policie obvinila devětatřicetiletého muže z Borohrádku na Rychnovsku z milionových podvodů a zpronevěry. Od prosince 2012 do srpna 2015 na území Královéhradeckého a Pardubického kraje poškodil ve 13 případech sedm lidí a způsobil celkovou škodu přes sedm milionů korun. Podle informací ČTK jde o bývalého baskytaristu známé skupiny Ready Kirken Ondřeje Herolda.

Policie Herolda letos zatkla v Irsku. Skupina se již dříve od něho distancovala. Hrozí mu až osm let vězení.

„Celková škoda, kterou podezřelý muž spáchal, dosahuje částky 7,5 milionu korun, 4,5 milionu korun za podvod a tři miliony korun za zpronevěru,“ uvedla Kacálková.

Peníze od poškozených podle ní získával různými způsoby, například prodejem automobilů. „Auta podezřelý získával do pronájmu od jednatelů či zástupců autorizovaných prodejců, které přesvědčil o tom, že je bude používat jako reklamu svoji i jejich. Vozidla měl pronajatá na dobu určitou se smluvní podmínkou, že nesmí vozidlo pronajmout ani prodat. Během pronájmu tři z nich prodal za statisíce korun třetí osobě, aniž pronajímatelům cokoliv sdělil či uhradil,“ uvedla Kacálková.

Kapela Ready Kirken v roce 2013. Ondřej Herold je druhý zleva.

Kapela Ready Kirken v roce 2013. Ondřej Herold je druhý zleva.

V dalších případech údajně vypůjčená auta pouze ukázal a když zájemce uhradil požadované částky, podezřelý mu nabízené vozidlo nedodal ani mu peníze nevrátil.

Půjčoval si peníze, které nehodlal splatit

Obviněný si také půjčoval peníze pod různými záminkami, počínaje zprostředkováním koupě elektroniky a konče prodejem ochranné známky hudební skupiny. „Půjčoval si různé finanční částky s vědomím, že je ve špatné finanční situaci a nebude schopen půjčky v dohodnutém termínu splatit,“ uvedla mluvčí. 

Kriminalisté ho viní i z toho, že pod smyšlenou záminkou zprostředkování smlouvy na dodávku dřevostavby se vydával za jednatele stavební společnosti a přesvědčil poškozenou k uhrazení hotovosti přes jeden milion korun. Peníze podle policie použil pro sebe.

Policie po něm od 10. srpna 2015 pátrala jako po pohřešovaném, později na něho rychnovský okresní soud vydal zatykač a nakonec po něm pátral i Interpol. Policie jej zatkla až letos v říjnu v Irsku. Obviněný je ve Vazební věznici v Hradci Králové, hrozí mu za trestné činy zpronevěry a podvodu až osm let vězení.

ČTK
J. Bašík Milej kluk. 14:42 1.12.2017

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz