8. května 2013 21:19, aktualizováno  21:28 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Bývalý papež Benedikt tělesně zchátral, zhrozil se kardinál Meisner

Bývalý papež Benedikt se tento týden setkal ve Vatikánu se svým nástupcem Františkem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý papež Benedikt se tento týden setkal ve Vatikánu se svým nástupcem Františkem. | foto: ČTK

VATIKÁN Kolega bývalého papeže Benedikta XVI. se zhrozil nad tím, jak se zhoršil zdravotní stav bývalé hlavy katolické církve. Uvedla to italská agentura ANSA s odvoláním na vyjádření kolínského arcibiskupa, kardinála Joachima Meisnera.

Při nedávné schůzce mezi oběma preláty byl Meisner šokován, že Benedikt se tolik zmenšil, jen na půlku dřívější velikosti své postavy. Současně ujistil, že bývalý pontifik je z hlediska duševního zdraví "velice fit, stejně jako dříve".

Papež Benedikt XVI.

Papež Benedikt XVI. na snímku z 27. února 2013.

Kardinál připustil, že se stavěl proti Benediktově záměru odstoupit kvůli úbytku tělesných i duševních sil, protože takový krok se v moderních dobách ještě nestal; naposledy abdikoval papež Řehoř XII. v roce 1415. Ale při pohledu na šestaosmdesátiletého Benedikta "mé výhrady zmizely".

Odstoupivší papež se do Vatikánu vrátil minulý týden poté, co strávil dva měsíce v letní rezidenci Castel Gandolfo, tedy po dobu, než byl pro Benedikta připraven nový domov v klášteře Mater Ecclesiae ve vatikánských zahradách. Přivítal jej jeho nástupce František. Je to vůbec poprvé, co dva žijící papeži - jeden na odpočinku a druhý ve funkci - sídlí za vatikánskými zdmi.

Lidovky.cz, ČTK