Pátek 15. ledna 2021svátek má Alice -5 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Bývalý rumunský král odebral šlechtický titul vnukovi. Kvůli chování

Mihai I. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mihai I. | foto: ČTK

BUKUREŠŤ Bývalý rumunský král Mihai I. se rozhodl odebrat šlechtický titul svému vnukovi Nicolaemu. Třicetiletý Nicolae, který je znám svou podporou ekologie a jízdy na kole, tak přestane být rumunským princem a ztratí rovněž nárok na rumunský trůn. Balkánská země je sice republikou, královská rodina je v ní ale stále velmi populární a krok krále Mihaie mnohé Rumuny překvapil, uvedla v úterý agentura AP.

Královská rodina ve svém pondělním prohlášení napsala, že by ji měl vést někdo, „kdo je skromný, vyrovnaný a dodržuje morální principy“. Tato slova ihned vyvolala nejrůznější spekulace, zmatek a zklamání.

Podle zdrojů blízkých rodině se třiadevadesátiletý Mihai takto rozhodl, když přemýšlel o budoucnosti a sledoval chování svého vnuka na veřejnosti i v soukromí. Nicolae údajně s jeho rozhodnutím souhlasil, napsal server Romania Insider. 

„Nejde o trest za něco, co Nicolae udělal,“ uvedl poradce královské rodiny Ioan Luca Vlad. Královská rodina podle něj nemá co skrývat a tento krok byl prý učiněn, aby se zabránilo případnému skandálu v budoucnosti. Nyní již bývalý princ Nicolae se tak stane panem Nicolaem Medforth-Millsem a už nebude součástí královské rodiny.

Život v exilu

Rumunský král Mihai vládl v zemi mezi lety 1940 a 1947, po abdikaci žil dlouhá desetiletí ve švýcarském exilu. Tam se narodilo všech jeho pět dcer. Pokud by se Rumunsko chtělo vrátit k monarchii, což se ale nepředpokládá, byla by první v nástupnictví na trůn Michalova prvorozená dcera Margarita. 

Právě po ní následoval v nástupnictví na trůn Nicolae, který se narodil rovněž ve Švýcarsku a studoval v Anglii. Nyní již pět let žije v Rumunsku a účastnil se nejrůznějších aktivit královské rodiny. Například na konci dubna letošního roku ujel v Rumunsku více než 1000 kilometrů na kole v rámci charitativní akce, která měla podpořit čtení knih.

Po pádu komunistického režimu koncem roku 1989 byl král Mihai v zemi zprvu nežádoucí osobou. V roce 1997 se však už mohl vrátit a byly mu vráceny četné nemovitosti. Dnes se bývalý monarcha těší mezi Rumuny značné popularitě a jeho rodina udržuje přátelské vztahy s některými politiky, včetně prezidenta Klause Iohannise.

Šlechtický titul sice v zemi téměř nic neznamená, nicméně členů královské rodiny si Rumuni velmi váží. Zejména kvůli tomu, že jsou podle nich elegantní a chovají se důstojně, což jsou vlastnosti, které rumunským politikům chybí, poznamenala agentura AP.

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!