Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav 0 °C sněžení Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Časopis Time vyhlásil osobností roku papeže Františka

Papež František | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papež František | foto: ČTK

Papež František se stal osobností roku amerického časopisu Time. Papež změnil během pouhých devíti měsíců mimořádným způsobem tón, vnímání i zaměření jedné z největších institucí na světě, řekla šéfredaktorka časopisu Nancy Gibbsová.

František byl do čela katolické církve zvolen letos v březnu. Časopis na svém webu napsal, že papež, který přijal jméno skromného světce, je "superhvězdou připravenou změnit místo, kde se změna měří stoletími".

ČTĚTE TAKÉ:

Osobností roku je podle Time člověk, který měl v uplynulém roce největší vliv na vývoj ve světě - ať v dobrém či špatném. Loni se osobností roku stal americký prezident Barack Obama.

Velmi rychle si získal miliony lidí

Na tomto papeži je důležitá rychlost, s jakou si získal miliony lidí, kteří již přestali vkládat do církve naději, napsal Time. Lidé byli podle něj unavení nekonečným rozebíráním sexuální etiky a vnitřními spory.

Během měsíců František povýšil poslání církve jako služebnice a utěšitelky trpících lidí nad práci v oblasti doktrinální politiky, která byla tak důležitá pro jeho předchůdce. Jan Pavel II. a Benedikt XVI. byli profesory teologie, zatímco František je bývalý domovník, laboratorní technik, vyhazovač v nočním klubu a učitel literatury, napsal Time.

Pokud jde o chudobu, tak podle Františka nejde jen o charitu, ale i o spravedlnost. Církev by tak neměla být odrazem Říma, ale zrcadlem chudých, píšeTime, který připomíná, že papež umí ve svém úřadu z prvního století velice šikovně používat nástroje 21. století. Zmiňuje, jak se nechal fotografovat, když myl nohy vězeňkyň, objímal muže se znetvořenou tváří nebo se fotografoval s mladými návštěvníky Vatikánu.

Cesta z kulturních válek

Tento nový papež tak možná našel cestu z kulturních válek 20. století, po nichž církev ve většině západní Evropy skomírá a je v defenzivě od Dublinu po Los Angeles, uvedl Time. Vatikánský mluvčí Federico Lombardi ocenění uvítal. Zdůraznil, že papeži nejde o slávu, ale pokud ocenění "pomůže šířit poselství evangelia, tedy boží lásku pro každého, tak bude určitě rád".

Vatikán podle agentury ANSA připomněl, že František je již třetím papežem, který se stal osobností roku časopisu Time. Prvním byl v roce 1962 Jan XXIII. a v roce 1994 Jan Pavel II.

Na druhém místě Snowden

Na druhém místě za papežem Františkem se umístil bývalý spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden, který nechal zveřejnit materiály o rozsáhlém sledování komunikací lidí po celém světě. "Podařila se mu nejspektakulárnější loupež roku. Tento třicetiletý počítačový specialista, který skončil v exilu, se stal věštcem zkázy informačního věku," uvedl Time. Za ním je čtyřiaosmdesátiletá aktivistka bojující za práva gayů a leseb Edith Windsorová, jejíž žaloba po smrti její partnerky vedla v USA ke zrušení zákazu manželství osob stejného pohlaví.

Osobností roku se obvykle stává člověk, který v uplynulém roce nejvíce ovládl zpravodajství a veřejný život. Na čtvrtém místě tak stanul syrský prezident Bašár Asad, jehož zemí stále zmítá občanská válka. Lékař, z něhož se stal diktátor, si udržel moc, ale stále sedí na svém poskvrněném trůně jen nejistě, napsal Time.

Pátý je americký republikánský senátor Ted Cruz hájící zájmy radikálního hnutí Tea party, který byl hlavním iniciátorem střetu kolem zvýšení dluhového stropu a reformy amerického zdravotnictví, který v říjnu vedl k částečnému uzavření vládních úřadů a k politické porážce republikánů. "Uzavřel vládní úřady v beznadějné snaze zastavit prezidentovu klíčovou reformu. Ať ho máte rádi nebo ne, tak je předobrazem budoucnosti," napsal časopis.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...