13. května 2013 18:40 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Cenu Olgy Havlové získala ředitelka asociace paraplegiků Jančíková

Alena Jančíková, ředitelka České asociace paraplegiků dostala za svoji práci cenu Olgy Havlové. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alena Jančíková, ředitelka České asociace paraplegiků dostala za svoji práci cenu Olgy Havlové. | foto: ČTK

PRAHA Letošní Cenu Olgy Havlové dostala za svoji práci ředitelka České asociace paraplegiků Alena Jančíková. Cenu uděluje Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové osobnostem, které navzdory svému těžkému zdravotnímu postižení pomáhají ostatním. Slavnostní vyhlášení se dnes konalo v pražském Muzeu Kampa.

"Letošní nositelka ceny ochrnula následkem těžkého úrazu, přesto přijala opravdovou výzvu a velice úspěšně řídí sdružení s celorepublikovou působností," uvedla ředitelka výboru Milena Černá.

ČTĚTE TAKÉ:

Jančíkovou ocenění potěšilo. Je podle ní důkazem toho, že neustávající boj o lepší zdravotní péči a sociální zázemí lidí s postižením má smysl. "Někdy má člověk pocit, že už hodí flintu do žita. Cena ale ukazuje, že úsilí má smysl a že si toho lidé také všímají," řekla Jančíková ČTK.

V 18 letech po pádu ze stromu utrpěla úraz páteře a míchy, následkem zranění ochrnula. Handicap jí však podle Černé nevzal životní energii a chuť pomáhat druhým. Na vozíku dokončila střední školu, získala práci na Městském úřadě v Bruntále, poté v pražském Centru Paraple. Další výzvou byla možnost přijmout místo ředitelky České asociace paraplegiků.

"Jako ředitelka asociace lidí ochrnutých po poškození míchy, která má vlastní zkušenost s míšním úrazem a dalším životem na vozíku, nastavuje a otevírá nové projekty této organizace," uvedla Černá.

Cenu poprvé vyhlásila první manželka prezidenta Olga Havlová v roce 1995, aby upozornila na život lidí se zdravotním postižením. "Seznam dosavadních nositelů Ceny Olgy Havlové je neobyčejně pestrý," řekla Černá. Letošní vyhlášení ceny je spojeno s 80. výročím narození zesnulé první manželky Václava Havla.

Jančíková byla na Cenu Olgy Havlové nominována již podruhé. Jeden z navrhovatelů uvedl, že Alena Jančíková je stále k dispozici, aby svým životním příběhem a svými zkušenostmi dodala sílu, energii, motivaci a podporu k dalšímu životu s handicapem.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz