Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 4 °C polojasno Předplatné LN
3. června 2014 12:55 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Cenu za šíření dobrého jména ČR dostanou Hollandová nebo Matragi

Blanka Matragi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Blanka Matragi. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Letošní ceny Gratias Agit za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí dostanou známá polská filmová režisérka Agnieszka Hollandová nebo módní návrhářka žijící v Libanonu Blanka Matragi. Oznámilo to ministerstvo zahraničí, které ocenění každoročně uděluje. Ceny letošním laureátům předá šéf diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD) v pátek.

Hollandová vystudovala na pražské FAMU a v Česku na sebe naposledy upozornila dramatem Hořící keř. Líčí události v Československu po sebeupálení Jana Palacha v roce 1969. Film letos posbíral 11 Českých lvů.

Matragi žije a pracuje od 80. let v Libanonu a vypracovala se na dvorní návrhářku žen z rodin králů, emírů a šejků. Pro ně navrhuje originální večerní toalety i svatební šaty. Zároveň tvoří autorské kolekce. Kromě módní tvorby se Matragi věnuje designu skla, porcelánu nebo šperků.

15 nových laureátů

Vedle nich cenu získá diplomat a politolog Otto Pick, francouzský dirigent a bývalý hudební ředitel orchestru FOK Serge Baudo nebo válečný veterán Karel Aster, jenž je posledním žijícím členem skupiny 14 Čechů, kteří bojovali v americké armádě na Filipínách. Ocenění si odnesou také překladatelé českých autorů Almis Grybauskas z Litvy a Reiner Kunze z Německa. Mezi 15 novými laureáty je i správce Československého muzea ve francouzském Darney André Poirot, ředitelka krajanského spolku Asocheca v Kolumbii Eliška Krausová či krajanská a charitativní organizace z kanadského Toronta Masaryk Memorial Institute.

Cena Gratias Agit má podobu stylizované křišťálové zeměkoule a Černínský palác ji od roku 1997 uděluje významným osobnostem nebo organizacím kulturního, společenského a hospodářského života za dlouhodobou činnost, kterou se výrazným způsobem zasloužili o "věhlas českých rukou a myšlenek" ve světě.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...