15. prosince 2011 16:23 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Cenu za statečnost získal školák Martin Spiridonov

Školák Martin Spiridonov zachránil rodinu z hořícího bytu, za svůj čin získal cenu Michala Velíška za statečnost. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Školák Martin Spiridonov zachránil rodinu z hořícího bytu, za svůj čin získal cenu Michala Velíška za statečnost. | foto: ČTK

Cenu Michala Velíška za statečnost při záchraně lidského života letos získal dvanáctiletý školák z Orlové Martin Spiridonov. Zachránil svoji rodinu z hořícího bytu. Chlapce vybrala veřejnost ze tří finalistů při internetovém hlasování. Cenu převzal od pražského primátora Bohuslava Svobody.

Dvanáctiletý školák Martin Spiridonov z Orlové zachránil letos v březnu z domu, kde začalo hořet, svoji rodinu. Jeho matka v té době byla na nákupu. Martin vyvedl do bezpečí nejprve osmdesátileté prarodiče, tříletou sestru a otce po dvou mrtvicích. Oheň se rychle šířil, a tak dvaadvacetiletého bratra na vozíčku nemohl už z druhého patra domu odvézt. Alespoň utěsnil otvory v pokoji, bratra přivezl k otevřenému oknu, dal mu na obličej mokrý ručník a zavolal hasiče.

Cena se uděluje letos pošesté. Projekt organizuje TV Nova s nadací ADRA. Udělované ocenění se stalo součástí projektu "Hrdinové mezi námi", který byl zahájen pod záštitou Velíškovy vdovy Ivy v létě 2007. Jeho smyslem je upozorňovat veřejnost na akty slušnosti a statečnosti.

"Je to nádherný okamžik. Pravda je ta, že hrdinou se člověk nerodí, ale stává, když je ve správný okamžik na správném místě, když se rozhodne bez ohledu na vlastní nebezpečí," řekl při předání ceny pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

Školák Martin Spiridonov zachránil rodinu z hořícího bytu, za svůj čin získal cenu Michala Velíška za statečnost.

Školák Martin Spiridonov zachránil rodinu z hořícího bytu, za svůj čin získal cenu Michala Velíška za statečnost.

Nominace na Cenu Michala Velíška se dávají na www.nadace-adra.cz/cz a www.nova.cz. Komise z návrhu vybere ty nejzajímavější, které TV Nova zveřejní a lidé v internetovém hlasování rozhodnou.

V minulých ročnících lidé vybrali muže, který bránil personál v karvinské porodnici před skupinkou násilníků, ocenili také čtrnáctiletého chlapce, který vytáhl z rozvodněné řeky čtyřleté dítě. Další ocenění zachránili život těhotné ženě, která ztratila vědomí za volantem, a cyklistu, kterého na přejezdu srazil vlak, a hrozilo mu vykrvácení. Loni se oceněný manželský pár postavil s holýma rukama bývalému partnerovi jejich tety, který ji chtěl ubodat.

Velíšek zemřel 13. září 2005, když se snažil pomoci neznámé ženě. V parku na pražském Karlově náměstí jedenatřicetiletý recidivista David Lubina ženu obtěžoval a ohrožoval pistolí. Velíšek se jí zastal a útočník po něm dvakrát vystřelil. Televizní střihač, který byl tehdy na procházce s roční dcerou v kočárku, útok nepřežil. Lubina byl později odsouzen k 25 letům vězení.

Lidovky.cz, ČTK