6. května 2011 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Češi jsou Pepíci, říká polský spisovatel Surosz

Mariusz Surosz vysvětluje, co to znamená, když se v Polsku řekne "česká chyba". | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mariusz Surosz vysvětluje, co to znamená, když se v Polsku řekne "česká chyba". | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Polský spisovatel Mariusz Szczygieł vyvolal v Česku senzaci s knihou Gottland. Nyní přichází s osobitým pohledem na Čechy jeho krajan Mariusz Surosz. Svou knihu nazval provokativně - Pepíci.

Proč zrovna Pepíci?

V češtině je Pepík nejčastěji označením pro malého kluka - to jsme slýchali v mnoha českých filmech: "Pepíku, pojď sem! Pepíku, neper se!" Oproti tomu v polštině se tím míní člověk, který v tragických situacích namísto zbraní bojuje sebeironií. Raději se shodí, než aby válčil. A vůbec nejšťastnější je, když si může někam zalézt - nejčastěji do hospody - a tam počkat, až kolem něj všechny ty nepříjemné věci přejdou. Ideálně tak, aby se ho vůbec nedotkly - hlavně klid, jak vy Češi říkáte.

Myslíte, že takový název knihy bude pro Čechy srozumitelný?

Původně jsem si tím nebyl příliš jistý ani u polského vydání - měl

MARIUSZ SUROSZ

Narodil se v roce 1963 ve Svinoústi v Polsku.

Na univerzitě v Krakově vystudoval historii a filozofii.

Působil v několika nakladatelstvích, pracoval jako tiskový mluvčí sportovního klubu Cracovia, přispíval do řady periodik, včetně Polského deníku, Gazety Wyborczy, polského Newsweeku či Politiky.

V loňském roce vydal knihu Pepíci, která byla nedávno přeložena do češtiny.

jsem pocit, že je to výraz, který patří především do slovníku starší generace. V tom mě utvrdila i kamarádka mé dcery, která se mě jednou zeptala, co to znamená - Pepíci? Ale pak jsem byl shodou okolností na fotbalovém utkání Lech Poznań - Sparta Praha a tam mladí fanoušci polského týmu na české fotbalisty křičeli: "Pepíci jsou zbabělci!" V ten okamžik jsem věděl, že mám pro svou knihu ten nejlepší název. Mimochodem když si na internetu do nějakého polského vyhledávače zadáte slovo Pepíci, tak se vám objeví bezpočet odkazů - ať již na politické nebo kulturní stránky. A všude najdete věty: "Pepíci to zase projeli." Nebo: "Tohle musíme Pepíkům přiznat, že udělali lépe než my." Nedávno se konal nějaký mezinárodní zápas v házené, který soudcoval Čech. Druhý den v novinách stálo: "Pepík se ukázal jako velmi špatný rozhodčí!"

Celý rozhovor s Mariuszem Suroszem vyšel v magazínu Pátek LN (6. 5. 2011).

VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony
VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony

Výborné čokoládové bonbony, které můžete na Valentýna vytvořit ve tvaru srdíček.