9. srpna 2010 13:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Československá miss z roku 1989 Ivana Christová slaví čtyřicátiny

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Modelka Ivana Christová v televizním pořadu Karla Šípa - Všechnopárty (2008). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Modelka Ivana Christová v televizním pořadu Karla Šípa - Všechnopárty (2008). | foto: ČTK

BRATISLAVA/PRAHA Čtyřicáté narozeniny oslaví 10. srpna Ivana Christová, která jako první vyhrála v roce 1989 v tehdejším Československu novodobou soutěž krásy Miss ČSSR. Volba nejkrásnější dívky v republice se předtím naposledy konala v roce 1970.

Tato akce se po obnoveném ročníku stala jednou z nejprestižnějších společenských událostí roku a pomohla vítězným kráskám například ke kariérám modelek. Samotná Christová se po vítězství také věnovala modelingu, stihla si také zahrát ve filmu, natočit hudební album a nyní se věnuje hlavně charitě.

Christová, která má bulharské předky, se narodila v Prešově a vystudovala střední průmyslovou školu. V mládí se věnovala hlavně zpěvu v různých souborech. O jejím vítězství v soutěži krásy porota rozhodla v podstatě jednohlasně, část publika ale s výrokem poroty nesouhlasila, což dala v Ostravě hlasitě najevo.

Za svůj úspěch dostala šicí stroj, svatební šaty a zájezd do Japonska, což působí humorně při srovnáním s hodnotnými cenami, které dostávají současné vítězky soutěží krásy. Na Miss World i Miss Universe ale byla vyslána první vicemiss Jana Hronková a Christová tak vyjela na méně prestižní soutěž Miss Maja International 1989, kterou vyhrála.

Poté se dala na úspěšnou dráhu modelky, působila v USA a ve Francii. Po návratu na Slovensko založila v roce 1994 nadaci Ivana Christová dětem a později další charitativní organizaci Orin Panacea - Živá voda pro děti. V roce 1993 se vdala za producenta a podnikatele francouzsko-vietnamského původu.

Manželství, ze kterého má dceru Danielu, se ale rozpadlo. Nyní je podle médií jejím přítelem politik Robert Beňo.

ČTK