Úterý 31. března 2020svátek má Kvido -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Český fyzik Pánek se dostal do vedení evropské organizace, která staví termojaderný reaktor ve Francii

Radomír Pánek při jmenování do ředitelské funkce ÚFP (Ústav fyziky plazmatu) na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radomír Pánek při jmenování do ředitelské funkce ÚFP (Ústav fyziky plazmatu) na... | foto: Reprofoto/Facebook: Institute of Plasma Physics of the Czech Academy of Sciences

Praha Ředitel Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd ČR Radomír Pánek se stal jedním ze dvou místopředsedů správní rady Evropského společného podniku Fusion for Energy (F4E). Organizace se sídlem v Barceloně zajišťuje evropskou část Mezinárodního termonukleárního experimentálního reaktoru (ITER). V tiskové zprávě o tom v pondělí informovala Akademie věd.

„Protože v minulosti tyto pozice zastávali pouze reprezentanti hlavních hráčů v oboru, tedy Německo, Španělsko, Británie či Francie, lze to myslím také považovat za uznání toho, že se Česko, respektive Akademie věd dostala v této oblasti výzkumu na vysokou úroveň a je hlavními evropskými i světovými hráči brána velmi vážně,“ řekl Pánek, který je i šéfem Technického poradního panelu této rady. „Panel, kterému předsedám, se vyjadřuje k problémům při konstrukci zařízení,“ sdělil.

V rámci projektu ITER vzniká poblíž francouzského města Cadarache obří termonukleární reaktor. Jeho cílem je prokázat možnost výroby elektrické energie z termojaderné fúzní reakce a výroby „čisté a téměř nevyčerpatelné energie.“ Takzvaný tokamak atomy místo rozbíjení slučuje, jde o podobný proces jako na povrchu hvězd.

Výstavba reaktoru začala v roce 2007, první plazma by mělo být vytvořeno v roce 2025, experimenty z deuterio-tritiovým plazmatem jsou plánovány od roku 2035. Na projektu se podílí 35 států, jeho náklady jsou 20 miliard eur (cca 496 miliard korun). Po Mezinárodní vesmírné stanici je to nejdražší vědecký projekt světa.

Radomír Pánek při jmenování do ředitelské funkce ÚFP (Ústav fyziky plazmatu) na...

Radomír Pánek při jmenování do ředitelské funkce ÚFP (Ústav fyziky plazmatu) na druhé funkční období. Jmenovací dekret přebral z rukou prof. Jana Řídkého. Foto z 24. ledna 2020.

Organizace F4E připravuje pro ITER dodávky v rozpočtu zhruba 12 miliard eur (298 miliard korun). Podle AV nyní F4E dokončuje stavba zhruba 40 budov, včetně reaktorového komplexu, a koordinuje například konstrukce obřích supravodivých magnetů, největší vakuové komory na světě či speciálních diagnostik.

Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

Michal Koudelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!