Diskuse k článku: Český antisemitismus se může změnit ve výbušný, myslí si expředseda Židovské obce

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 62
  • Poslední: 3.7. 2019 21:51
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
M. Jacobsen 20.5.2019 6:27

SpFling.com - skvělé seznamka pro dospělé s inteligentní vyhledávací systém najít partnera!

F. Ogáv 7.5.2019 12:33

Vysvětluji. Je potřeba vědět co je myšleno slovem vyvolený. V žádném případě to není snaha ovládnout svět, To chtějí naši milí sousedé v mešitách . Znamená to vzít si příklad a když nechtějí, tak si nevezmou. Jak se říká "jak je ctěná libost"

K. Horák 7.5.2019 2:37

A co antisionismus? 5.kvetna 1945 vypuklo povstání v českých zemích, připomíná se vůbec ? Čtou se jména obětí ? Dávají se na chodníky před jejich domy destičky se mény ?

R. Vacek 6.5.2019 18:14

Nějak si neuvědomuji, že by se za totáče zamlčovalo pronásledování židů za nacismu.

A jinak v Česku snad (až na pár magorů) žádný (skrytý) antisemitismus není. Jedná se o zcela normální opatrnost vůči všemu jinému. A je jedno, jestli se jedná o postoj k židům, romům, muslimům, vietnamcům. Čím odlišněji se neasimilovaná skupina chová, tím je postoj k ní ostražitější.

P. Dostál 6.5.2019 19:35

Tajné to nebylo, zjevně vás za šíření těchto informací nezavřeli. Na druhou stranu to ani nebylo příliš zdůrazňováno. Nevím, jsem asi moc mladý, nějak si nevybavuju, že bych zaznamenal jakékoliv oficiální informace v médiích, nicméně ve škole jsem se k nim dostal, byť od učitelek, které měly k režimu dejme tomu odtažitý vztah.

V. Novák 3.7.2019 21:39

Já zažil dějepis týkající se 2. světové války na ZDŠ i gymnáziu za normalizace.

Vyvražďování Židů bylo vyučováno jako součást 2. světové války, měli jsme školní výlety do Terezína, v Praze v Pinkasově synagoze si pamatuji na fotky z Osvětimi (nebo jiného lágru smrti) a zeď se jmény obětí, v bývalé obřadní síni Starého židovského hřbitova byla výstava kreseb židovských dětí z Terezína včetně (jistého nebo předpokládaného) místa a data zavraždění...

Nikdo šoa netajil.

Ovšem nikdo taky nepoužíval to IMHO pitomé slovo holokaust...

J. Můj 6.5.2019 20:00

za komančů to tak opravdu bylo, asi jste si toho nevšiml. Sovětští historikové nesměli slovo holocaust vůbec užívat a nesměli o něm ani hovořit. Dodnes ruská verze války započítává židovské oběti do obětí sovětského svazu...

D. Brož 6.5.2019 20:47

Já jsem za komančů absolvoval ZŠ i SŠ a tabu to tedy nebylo. Je fakt, že pojem holocaust (ale ani Šoa) se nepoužíval, protože je to anglické slovo (čili jazyk imperialistů). O "vyvražďování židů" se ale učilo i psalo (ovšem méně než dnes). Vycházely knihy Jiřího Weila (Život s hvězdou, Na střeše je Mendelssohn), vycházely knihy Arnošta Lustiga (jeho Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou byla i zfilmována). Oba byli totiž komunisté. Překlad Deníku Anny Frankové vyšel už 1957. K tématu byly natočeny třeba Démanty noci nebo oskarový Obchod na korze.

Nicméně je fakt, že obecně byla zdůrazněna spíš bestialita nacistů a židé byli jen (většinou anonymní) oběti. Když jsme se školou navštívili Terezín - prohlídka byla pouze v Malé pevnosti - věznici gestapa. Že byl Terezín ghetto jsem se nedozvěděl (ani zde myslím nebylo muzeum nebo prohlídky - jak je tomu dnes)

J. Můj 7.5.2019 9:51

dle mého mínění, byl holocaust, šoa či genocida židovského obyvatelstva v komunistické éře také upozaděn kvůli tomu, že vztah k Židům v Sovětském Svazu nebyl příkladný, ba právě naopak a tudíž kreml nechtěl, aby nastala situace, že budou lidé srovnávat postoj nacistů a postoj sovětských komunistů. Viz např. dehonestování židovského odboje a označování Židů za zbabělce, třeba v běloruském partyzánském hnutí.

V. Novák 3.7.2019 21:51

Slovo "holocaust" je v souvislosti s genocidou Židů především výmysl režiséra Chomskyho někdy ze 70. nebo 80. let, kdy natočil pod tímhle názvem krátký seriál. Pro Američany to byl OBJEV - nikdo kromě těch, kteří viděli některé lágry na vlastní oči (a to západní Spojenci neviděli Osvětim ani Majdanek, Sobibor byl zničen, Treblinka a Belžec taky) o šoa nevěděl.

To v USA, ne v ČSSR bylo povědomí o "holocaustu" potlačeno, mimo jiné i kvůli využití i informací získaných při pokusech na Židech nebo při výrobě raket.

Holokaust je slovo řecké, do češtiny se překládá jako "celopal", tedy spalná oběť, při níž je spáleno celé tělo oběti.

K. Horák 7.5.2019 2:33

Pokud je Němci vraždili na území SSSR, tak je to logické.

V. Novák 3.7.2019 21:26

Slovo "holocaust" se samozřejmě nepoužívalo, protože to je výmysl až Chomskyho, když se rozhodl představit vyvražďování evropských Židů Američanům, pro něž to šlo úplně mimo. Mně připadá to slovo blbé, ale na Američany asi zapůsobilo.

Proč by neměli být sovětští Židé, třeba ti z Babího Jaru vražděná za aktivní dopomoci ukrajinských probanderovských policajtů nebo oběti Šuchevičova Nachtigalu započítáváni mezi sovětské oběti války, to asi ví jen Něčí Haraším...

J. Hlubek 6.5.2019 16:37

Pán měl na mysli jistě antisionismus, ale ten u nás není. Antimuslimismus, ten u nás oprávněně je.

K. Horák 6.5.2019 15:07

Jaký vztah měli Židé k českému národu před nástupem Hitlera v Německu. Řekne nám to pan Jelinek ??

J. Můj 6.5.2019 15:50

jako ke své rodné vlasti a jako k poslední výspě demokracie, kolem které se již vše hnědilo...

D. Brož 6.5.2019 16:02

Různý. Někteří se s českým národem identifikovali - fungoval zde Svaz Čechů-židů (další spolky: Svaz pokrokových Židů, Spolek českých akademiků Židů - později Kapper), mnoho Židů bylo členy různých českých vlasteneckých spolků. Během první republiky se používání češtiny rozšířilo do synagog. Pročesky působili někteří židovští politici (Adolf Stránský, Meissner, Scharf, Žalud, Zucker, Bondy), česky psali spisovatelé jako Poláček, Rakous, Langer, Jesenská, Egon Erwin Kisch, Gellner, Orten, Weil, Hostovský, Listopad. Mnoho umělců bylo vnímáno spíš jako Češi (např. herec Hugo Haas).

Naproti tomu, někteří zůstali věrní rodné němčině (Kafka, Brod, Werfel). Pod tlakem rostoucího českého antisemitismu se v průběhu První republiky velké množství Židů identifikovalo se sionismem - tedy nevnímali se ani jako Němci, ani jako Češi, ale prostě jako Židé.

D. Brož 6.5.2019 12:55

Také jsem si myslel, jak na tom jsme dobře. Ovšem výsledky výzkumu EU z r. 2015 (a IAT Harvardské university 2017) tvrdí, že jsme největší rasisté a antisemité a xenofobové v Evropě:

https://brilliantmaps.com/europe-relationships/

https://www.info.cz/magazin/cesi-jsou-nejvetsi-rasiste-v-evrope-naznacuje-pruzkum-harvardske-univerzity-12864.html

J. Vrzal 6.5.2019 13:07

Mno, pekny nesmysl.

I. Štípek 6.5.2019 16:35

Tady ještě někdo věří Harvardu?

V. Dlouhý 6.5.2019 11:43

Jsme nejmenší antisemite v EU, o čem to mluví

J. Chaloupka 6.5.2019 11:40

Ostatně soudím, že málokterý národ je tak tolerantní, jako ten český. A to mám již 67 let.

V. Diblíková 6.5.2019 10:46

S antisemitismem jsem se nikdy nesetkala, spíš s jakousi naježenou obranou proti němu (jsem z části židovka a občas na to musím upozornit, abych nebyla osočena z antisemitismu), stejně jako s homofobií - pokud vám své přesvědčení nebo (no, úchylku? to bych to schytala - ani částečná lesba nejsem, abych se z toho vykecala)) ... nevnucuje ad nauseam.

S. Chvost 6.5.2019 10:28

Vybusny cesky antisemitismus? Myslim, ze by se o vybusich melo mluvit v souvislosti s uplne jinymi etnickymi skupinami.

J. Vávra 6.5.2019 10:36

Je to typicky zavadejici titulek, v clanku mluvil dotycny o necem uplne jinem...

J. Elias 6.5.2019 9:56

SHALOM Izrael.

V Ostrevě máme Templfest. Mám zajímavou zkušenost, na demonstraci Konvičky v Ostravě jsme mávali i Izraelskými vlajkami a přišel k nám vyholený pořadatel a říká: "Kolem Jeruzaléma jsou hory, kolem Izraele Hospodin". Svět není černobílý.

A. Alda 6.5.2019 9:32

Češi mají Židy rádi.

Česká republika je dnes jednou z mála zemí, kde se Židé jakékoli státní příslušnosti mohou cítit bezpečně.

J. Vrzal 6.5.2019 9:27

Hm, Cesi jsou spise semitofilni. Nastesti.

Spise se mi prestava libit smerovani ceske zahranicni politiky. Jede podle EU. Pricemz EU ja na koliznim kurzu s USA a Izraelem. Neni se co divit. Levice tradicne zidy nenavidi.

J. Rechnovský 6.5.2019 9:50

Ano. Odpor až nenávist k židům a Israeli od lidí, kteří si říkají levice je absurdní fenomén. Israel je totiž jeden z nejlevicovějších států na světě. Navíc jeden z hrstky těch, které slušně fungují a jejich ekonomika je konkurenceschopná...

J. Vrzal 6.5.2019 10:28

Mno, Izrael je silne pravicovou zemi. Je tam kapitalismus, svoboda.

Jinak by nemohl byt technologickou velmoci. 13 milionova zeme technologicky strci do kapsy celou slavnou EU.

J. Rechnovský 6.5.2019 11:22

Co jste si přečetl o Israeli? A byl jste tam vůbec někdy nebo nebo jen hloupě žvaníte?

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...