Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Český umělec uspěl v soutěži na YouTube. A vystavuje u Guggenheima

Český umělec Martin Kohout vystavuje své video u Guggen heima v NY. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český umělec Martin Kohout vystavuje své video u Guggen heima v NY. | foto: www.youtube.comReprofoto

NEW YORK / PRAHA Guggenheimovo muzeum v New Yorku představilo pětadvacet "nejlepších tvůrčích videí světa". V soutěži na serveru YouTube uspěl také český umělec Martin Kohout. Minulý týden se osobně zúčastnil vernisáže.

Nebývalého ohodnocení a zařazení mezi pětadvacet nejlepších videí umístěných během posledních dvou let na internetový sever YouTube dosáhla videopráce s názvem Moonwalk, jejímž autorem je šestadvacetiletý absolvent pražské FAMU Martin Kohout. Soutěž s titulem YouTube Play Biennial, kterou ve spolupráci s populárním videoserverem uspořádala Nadace Solomona R. Guggenheima, odstartovala letos v červnu. Odborná porota, v níž kromě šéfkurátorky Guggenheimova muzea Nancy Spectorové zasedli mnozí výtvarníci a filmaři, nakonec vybrala pětadvacítku nejlepších videí. V soutěži jich přitom bylo přihlášeno celkem přes třiadvacet tisíc.

MARTIN KOHOUT

* Narodil se v Praze roku 1984.
* Absolvoval studium na FAMU, roku 2008 odjel na stáž do Berlína, kde žije a tvoří doposud. Nadále se zde věnuje i studiím - na akademii umění UdK u profesora Gregora Schneidera. Jako host absolvoval také semestr v ateliéru Jiřího Davida.
* Jednu z jeho videoprací vystavuje Guggenheimovo muzeum v New Yorku.

Pětadvacet vybraných je od minulého čtvrtka, kdy v New Yorku proběhla slavnostní vernisáž, promítáno přímo na zdi proslulé zákrutovité stavby, jež díky své bílé fasádě září na Páté Avenue, přímo naproti Central Parku.

"Jsem v New Yorku prvně a je to veliký zážitek, svěřil se LN Martin Kohout, který přijal pozvání na slavnostní zahájení výstavy vítězných videí. "Nejzajímavější je pro mne pozorovat a porovnávat realitu s představou, kterou jsem si vytvořil na základě podoby zprostředkované v médiích či v umění," dodal se zaujetím.

Student výtvarné akademie v Berlíně však zároveň podotkl, že "nazývat videa těmi nejlepšími na světě za poslední dva roky" se mu zdá pošetilé. "Vybraná videa sice prošla určitým filtrem, jeho parametry však nebyly přímo odhalené, a konečný výběr tak vypovídá o záměru této akce," pokračoval a vysvětlil, že Play Biennial je "platformou, kde se kříží charakter soutěže s výstavou a s marketingem zúčastněných společností".

"Přesto jsem se vernisáže zúčastnil rád a osobně je to pro mě velmi cenná zkušenost, které si vážím. Byť i v ohledu uvědomění si, čeho se se svojí prací mohu zúčastnit, čeho ne, případně za jakou cenu," dodal Kohout.

Autorské video Moonwalk pochází roku 2008 a na serveru YouTube jej zatím zhlédlo přes dvě stě tisíc uživatelů. Generované video si pohrává s lištami, které na serveru YouTube ukazují časové délky načítaných a přehrávaných videí a postupně narůstají v nekonečnou pyramidu. "S elementy designu YouTube na černém pozadí jsem základní video znovu nahrál na YouTube a takto pokračoval znovu a znovu po čtyři dny. Zpočátku jsem neměl jasně v plánu použít YouTube a testoval jsem i jiné služby, jako je Vimeo či Daily Motion, Flickr apod. Design YouTube však ze všech vyhovoval nejlépe," osvětlil Kohout svou práci.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...