Pondělí 19. října 2020svátek má Michaela 10 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Český umělec uspěl v soutěži na YouTube. A vystavuje u Guggenheima

Český umělec Martin Kohout vystavuje své video u Guggen heima v NY. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český umělec Martin Kohout vystavuje své video u Guggen heima v NY. | foto: www.youtube.comReprofoto

NEW YORK / PRAHA Guggenheimovo muzeum v New Yorku představilo pětadvacet "nejlepších tvůrčích videí světa". V soutěži na serveru YouTube uspěl také český umělec Martin Kohout. Minulý týden se osobně zúčastnil vernisáže.

Nebývalého ohodnocení a zařazení mezi pětadvacet nejlepších videí umístěných během posledních dvou let na internetový sever YouTube dosáhla videopráce s názvem Moonwalk, jejímž autorem je šestadvacetiletý absolvent pražské FAMU Martin Kohout. Soutěž s titulem YouTube Play Biennial, kterou ve spolupráci s populárním videoserverem uspořádala Nadace Solomona R. Guggenheima, odstartovala letos v červnu. Odborná porota, v níž kromě šéfkurátorky Guggenheimova muzea Nancy Spectorové zasedli mnozí výtvarníci a filmaři, nakonec vybrala pětadvacítku nejlepších videí. V soutěži jich přitom bylo přihlášeno celkem přes třiadvacet tisíc.

MARTIN KOHOUT

* Narodil se v Praze roku 1984.
* Absolvoval studium na FAMU, roku 2008 odjel na stáž do Berlína, kde žije a tvoří doposud. Nadále se zde věnuje i studiím - na akademii umění UdK u profesora Gregora Schneidera. Jako host absolvoval také semestr v ateliéru Jiřího Davida.
* Jednu z jeho videoprací vystavuje Guggenheimovo muzeum v New Yorku.

Pětadvacet vybraných je od minulého čtvrtka, kdy v New Yorku proběhla slavnostní vernisáž, promítáno přímo na zdi proslulé zákrutovité stavby, jež díky své bílé fasádě září na Páté Avenue, přímo naproti Central Parku.

"Jsem v New Yorku prvně a je to veliký zážitek, svěřil se LN Martin Kohout, který přijal pozvání na slavnostní zahájení výstavy vítězných videí. "Nejzajímavější je pro mne pozorovat a porovnávat realitu s představou, kterou jsem si vytvořil na základě podoby zprostředkované v médiích či v umění," dodal se zaujetím.

Student výtvarné akademie v Berlíně však zároveň podotkl, že "nazývat videa těmi nejlepšími na světě za poslední dva roky" se mu zdá pošetilé. "Vybraná videa sice prošla určitým filtrem, jeho parametry však nebyly přímo odhalené, a konečný výběr tak vypovídá o záměru této akce," pokračoval a vysvětlil, že Play Biennial je "platformou, kde se kříží charakter soutěže s výstavou a s marketingem zúčastněných společností".

"Přesto jsem se vernisáže zúčastnil rád a osobně je to pro mě velmi cenná zkušenost, které si vážím. Byť i v ohledu uvědomění si, čeho se se svojí prací mohu zúčastnit, čeho ne, případně za jakou cenu," dodal Kohout.

Autorské video Moonwalk pochází roku 2008 a na serveru YouTube jej zatím zhlédlo přes dvě stě tisíc uživatelů. Generované video si pohrává s lištami, které na serveru YouTube ukazují časové délky načítaných a přehrávaných videí a postupně narůstají v nekonečnou pyramidu. "S elementy designu YouTube na černém pozadí jsem základní video znovu nahrál na YouTube a takto pokračoval znovu a znovu po čtyři dny. Zpočátku jsem neměl jasně v plánu použít YouTube a testoval jsem i jiné služby, jako je Vimeo či Daily Motion, Flickr apod. Design YouTube však ze všech vyhovoval nejlépe," osvětlil Kohout svou práci.

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!