Středa 23. září 2020svátek má Berta 13 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Čestný občan Havel: Hrádeček u Trutnova je můj existenciální domov

Václav Havel převzal v Trutnově čestné občanství a kulturní cenu  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Havel převzal v Trutnově čestné občanství a kulturní cenu | foto: ČTK

Bývalý prezident Václav Havel v Trutnově převzal čestné občanství a Kulturní cenu města Trutnova. Ocenění mu město udělilo za mimořádný přínos české a světové kultuře a propagaci Trutnova. Havel je desátým čestným občanem Trutnova, toto ocenění v minulosti získal například prezident Edvard Beneš.

Havel ocenění převzal z rukou starosty Trutnova Ivana Adamce ve zcela zaplněném sále nedávno otevřeného společenského centra Uffo. Příchod bývalého prezidenta přivítaly stovky lidí dlouhotrvajícím potleskem. Havel dostal pamětní plakety, symbolický klíč od bran města a dřevěnou sochu.

"Čestné občanství a kulturní cena jsou jen malým dotekem úcty, kterou vám projevuje celý svět," řekl v projevu Adamec.

Václav Havel převzal v Trutnově čestné občanství a kulturní cenu

Na chalupě nedaleko Trutnova vznikla Charta 77
Havel ve svém projevu poděkoval za obě ocenění a chalupu na Hrádečku nedaleko Trutnova označil za svůj existenciální domov, kam pravidelně jezdí již 43 let. V děkovném projevu připomněl, že na této chalupě vznikala Charta 77 či se rodila petice Několik vět. "V souvislosti s Hrádečkem mám dvě přání. Aby zůstalo v paměti, co se tam dělo a aby tam nikdo nezačal stavět velkosklady, chatičky či podobně," řekl Havel.

Havel je také desátým držitelem ceny Franze Kafky:

Čtyřiasedmdesátiletý Havel novinářům přiznal, že by na Hrádečku rád pobýval déle než je mu umožněno. "Byl jsem zvyklý tu být přes celé léto či dokonce jednu či dvě zimy, ale přestěhovat se sem nemám v plánu. Jsem Pražák a v Praze též umřu," řekl Havel.

Václav Havel převzal v Trutnově čestné občanství a kulturní cenu

Podle starosty Adamce je Václav Havel s Trutnovem spjatý od druhé poloviny 60. let, kdy si v nedaleké osadě Hrádeček koupil chalupu. V letech 1974 až 1975 Havel pracoval jako pomocný dělník v trutnovském pivovaru, práce ho inspirovala k napsání divadelní hry Audience.

Václav Havel v Trutnově převzal čestné občanství a kulturní cenu

Havel navštěvoval Trutnov a pobýval na své chalupě také po svém zvolení prezidentem, například v roce 1999 na Hrádeček přijel generální tajemník OSN Kofi Annan, aby s Havlem projednal situaci v Kosovu. Havel také pravidelně navštěvuje trutnovský hudební festival Open air music festival.

O udělení ceny rozhodli trutnovští zastupitelé už letos v dubnu. Havel následně navrhl, aby se předání uskutečnilo 21. srpna na trutnovském hudebním festivalu. Radnice to však odmítla a předání uspořádala v novém společenském centru Uffo.

Václav Havel převzal v Trutnově čestné občanství a kulturní cenu

Pořadatelé hudebního festivalu to považují za účelové. "Snaha využít a zneužít známou osobnost ke svým účelům a k požehnání nákladné kontroverzní stavby je víc než nápadná," uvedl organizátor trutnovského festivalu Martin Věchet. Ten s několika dalšími během projevu starosty rozvinul transparenty připomínající starostovo vyjádření o tom, že festival není vhodný pro předání ceny.

"Martin Věchet je trošku provokatér a to je dobře. Obohacuje to Trutnov i podobné akce," řekl novinářům Havel, který řekl, že by bylo dobré, kdyby příští trutnovskou kulturní cenu dostal Věchet či fotograf Bohdan Holomíček. Pořadatelé festivalu připravili na dnešní večer pro Havla neformální setkání pro zvané, na kterém se představí několik hudebních skupin.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!